Püraminks

Allikas: Vikipeedia
Kokkupandud püraminks
Segiaetud püraminks

Püraminks (inglise keeles Pyraminx) on korrapärase tetraeedri kujuline mehaaniline pusle, mis sarnaneb Rubiku kuubikuga.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Püraminksil on 4 tahku, millest igaühel on 9 välja, neist 3 tippudes, 3 servades ja 3 külgedel. Mängu eesmärk on alguses püraminksi korduvalt pöörata, nii et väljad tahkudel ei ole enam ühevärvilised, ja seejärel ta tagasi kokku panna, nii et ühel tahul on kõik väljad ühevärvilised.

Püraminksi igas nurgas (neid on kokku 4) on niisugune tükk, mida saab pöörata kõigist ülejäänutest sõltumatult. Sellepärast on nende keeramine õigesse asendisse triviaalne. Sellepärast on Meffert hakanud tootma ka niisugust toodet, mille nimi on tetraminks. See on samasugune kui püraminks, ainult sellel puuduvad nurgatükid.

Kokku on püraminksil 75 582 720 seisu, aga kui tiputükid on õigesti asetatud (nende omale kohale seadmine on väga lihtne), siis jääb järele 933 120 seisu. See on ka tetraminksi võimalike seisude arv. Kui ka servatükid on õigesti asetatud, siis jääb järele 11 520 seisu, mis teeb püraminksi lahendamisest suhteliselt lihtsa ülesande.

Kuna püraminksil on seise alla miljoni, siis on võimalik arvuti abil kõik seisud läbi vaadata ja teha kindlaks optimaalne lahenduskäik ükskõik millise seisu jaoks. Enam kui poolte seisude (480 467) jaoks on see 8 käiku, aga kõige keerulisemal juhul (32 seisu) 11 käiku.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Püraminksi leiutas Uwe Mèffert juba 1970. aastal, kuid ta ei uskunud alguses selle müügiedusse. See uskumus muutus, kui Rubiku kuubikust oli kujunenud ülemaailmne müügihitt, ja nõnda jõudis püraminks 1981. aastal tootmisse. Seda saatis lai kommertsedu. Juba sama aasta jõuludeks oli müüdud üle 10 miljoni püraminksi ja kolm aastat pärast turule toomist oli neid müüdud 90 miljonit.[1]

Esialgu hakkas seda tootma tollane maailma suuruselt kolmas mänguasjatootja, Jaapani ettevõte Tomy Toys. Meffert asutas seejärel oma ettevõtte Meffert's, mis tänapäeval püraminkse müüb.

Rekordid[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti endine rekordiomanik Andreas Pung 2011. aastal püraminksi lahendamas
Maailmarekord Rekordiomanik Võistlus Eesti rekord Rekordiomanik Võistlus
Maailmarekord ja Eesti rekord: keskmine tulemus
1,66 s Jasper Murray Twisty Taranaki 2022 2,42s Remo Pihel TEC Open 2022
Maailmarekord ja Eesti rekord: parim tulemus
0,75 s Elijah Brown Berkeley Winter A 2023 1,31s Remo Pihel Valmiera Open 2022
Allikad: WCA: Records ja WCA: Records – Estonia (seisuga 16. veebruar 2023)

Rekordeid mõõdetakse ainult segiaetud püraminksi lahendamise kohta ja arvesse lähevad vaid ametlikel võistlustel püstitatud tulemused, kus on jälgitud WCA reegleid. Püraminksi segiajamiseks on võistlustel eraldi inimesed, kes kasutavad vastava arvutiprogrammi genereeritud juhuslike segamise valemeid. Ühes voorus on kõigil võistlejatel samad segamise valemid, kui osavõtjate suurest arvust tulenevalt ei ole võistlejaid just gruppidesse jagatud (siis on iga grupi jaoks kasutusel eraldi segamise valemid, et võistlejad ei saaks enne lahendamise alustamist segiaetud püraminksi näha).

Kuna püraminksi lahendamine on väga kiire tegevus, siis sõltub aeg palju ka sellest, millise juhusliku valemi alusel püraminksi segati, sest osade seisude puhul on võimalik hakkama saada väiksema liigutuste arvuga. Seega vaadatakse püraminksi puhul eelkõige viie lahenduse keskmist tulemust, mis on saadud viie erineva segamise valemi lahendamisest võistleja poolt ja mis annab parema pildi osavõtja suutlikkusest erinevaid olukordi kiirelt lahendada.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Puzzles, Pyraminx, Twisting puzzles, Megaminx, Kokonotsu-sudoku, 5x5x5 cube". Originaali arhiivikoopia seisuga 27. november 2021. Vaadatud 23. juunil 2011.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]