Püha Urho

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Püha Urho kuju Minnesota osariigis Menahga linnas

Püha Urho (soome keeles Pyhä Urho) on fiktiivne Soome kaitsepühak, mille mõtlesid välja Soome päritolu ameeriklased Põhja-Minnesotas 1950. aastatel, et pikendada püha Patricku päeva pidustusi[1]. Tema pidupäevaks on määratud 16. märts, päev enne püha Patricku päeva. Püha Patricku päeva tähistavad Iiri päritolu ameeriklased, keda on Minnesota osariigis palju. 

Loomine[muuda | muuda lähteteksti]

Püha Urho legend oli soomeameeriklase Richard Mattsoni leiutis, kes töötas 1956. aasta kevadel Minnesota osariigis Virginia linnas Ketola kaubamajas. Hiljem on Mattson meenutanud, et ta leiutas püha Urho, kui töökaaslane Gene McCavic küsis temalt, miks soomlastel pole sellist pühakut nagu iirlastel püha Patrick, keda austatakse püha Patricku päeval selle eest, et ta maod Iirimaalt välja ajas[2]. Tegelikult on Soome kaitsepühak (välja arvatud Soome õigeusu kirikul) piiskop püha Henrik, kelle tähtpäev on 19. jaanuaril.

Gene McCavici ja Richard Mattsoni kirjutatud "Oodi pühale Urhole" järgi olevat püha Urho oma valju hääle abil Soomest pagendanud "tose 'Rogs" ('need konnad'), enda tugeva hääle sai ta juues feelia sour'i ('hapupiima') ja süües "kala mojakka" ('kalasuppi')[3][4]. Urho nime valimist pühaku nimeks mõjutas tõenäoliselt Urho Kekkoneni nimetamine Soome presidendiks 1956. aastal (samamoodi on teada, et Helsingis Töölö linnaosas asuv Püha Urho pubi on oma nime saanud Urho Kekkonenilt ja sellel pole midagi pistmist püha Urhoga)[5]. Urho tähendab soome keeles ka 'kangelast' või lihtsalt 'julget'[6].

Algses "Oodis pühale Urhole" määratleti, et püha Urho päev on 24. mail. Hiljem muudeti kuupäev 16. märtsiks, mis on päev enne püha Patricku päeva, et soomlased saaksid hakata rohelist õlut jooma päev enne iirlasi[7]. Püha Urho päeva tähistatakse lilla ja rohelise värvi kandmisega. Muutusid ka teised legendi üksikasjad, ilmselt Minnesota Bemidji osariigiülikooli (Bemidji State University) psühholoogiaprofessori dr Sulo Havumäki mõjul. Legendis on nüüd öeldud, et püha Urho ajas Soomest rohutirtsud (mitte konnad) minema, kasutades selleks loitsu "Heinäsirkka, heinäsirkka, mene täältä hiiteen!" ('Rohutirts, rohutirts, mine siit põrgusse!'), päästes sellega Soome viinamarjasaagi[8]. Püha Urho päeva praeguse tähistamise traditsiooni alguse teine versioon on see, et selle alustas Kenneth Brist Wisconsini osariigis asuvas Chippewa Fallsi maakonnas. Gümnaasiumiõpetaja Brist õpetas 1950. aastatel Michigani ülemise poolsaare piirkonnas, kus oli suur hulk soome juurtega kohalikke. Tema ja ta sõbrad leiutasid 16. märtsi püha Urho päevaks, et nende mitmepäevasel pidutsemisel oleks põhjendus, kuna järgmine päev oli püha Patricku päev.[9][10]

"Ood pühale Urhole"[muuda | muuda lähteteksti]

Originaal Eestikeelne tõlge

Ooksi kooksi coolama vee
Santia Urho is ta poy for me!
He sase out ta hoppers as pig as pirds.
Neffer peefor haff I hurd tose words!

He reely tolt tose pugs of kreen
Braffest Finn I effer seen
Some celebrate for St. Pat unt hiss nakes
Putt Urho poyka kot what it takes.

He kot tall and trong from feelia sour
Unt ate kala moyakka effery hour.
Tat's why tat kuy could sase toes peetles
What krew as thick as chack bine neetles.

So let's give a cheer in hower pest vay
On Sixteenth of March, St. Urho's Tay.

Üks, kaks, kolm, viis
püha Urho on poiss mulle!
Ta ajab välja tirtsud sama suured kui linnud.
Iial varem ei ole ma kuulnud neid sõnu!

Ta tõesti ütles neile rohelistele putukatele
Vapraim soomlane keda ma eal näinud
Mõned tähistavad püha Patrickut ja tema madusid
Aga Urho-poika '​l (poisil) on mis vaja

Ta sai suureks ja pikaks hapupiimast hapust
ja sõi kalamojakka (kalasuppi) iga tund
Selle pärast suudab see mees jälitada neid mardikaid
Mis kasvasid sama paksuks nagu halli männi okkad

Nii et rõõmustame enda parimal moel
Kuueteistkümnendal märtsil, püha Urho päeval.

Populaarsus[muuda | muuda lähteteksti]

Brist reklaamis Chippewa Fallsi püha Urho päeva paraadi "iga-aastast tähistamist" reklaamidega Chippewa Herald Telegramis ja õpetades oma gümnasistidele püha Urho legendi[11]."Oodi pühale Urhole" on muudetud, et kajastada neid muutusi pidupäevades ja legendides. Ood on kirjutatud inglise keele vormis, mida räägivad Soome sisserändajad.[12] Samuti on Sally Karttuneni kirjutanud "Püha Urho ballaadi".[13]

Püha Urho fänniklubisid on nii Kanadas, Soomes kui ka Ameerika Ühendriikides ning festivali peetakse 16. märtsil paljudes Soome juurtega Ameerika ja Kanada kogukondades.[14] Algne püha Urho kuju asub Minnesota osariigis Menahga linnas. Teine, mootorsaega nikerdatud Püha Urho kuju asub Finlandi kogukonnas Minnesota osariigis. 2001. aastal ilmunud Joanne Asala raamat "The Legend of St. Urho" tutvustab püha Urhot ümbritsevat folkloori ja sisaldab Richard Mattsoni esseed püha Urho "sünnist".[15]

16. märtsil 1999 avati Michigani osariigis Kaleva külas püha Urho päeva auks suur rohutirtsu metallskulptuur. Kaleva on küla, mille asustasid Soome sisserändajad 1900. aastal. Kaleva on saanud nime "Kalevala" järgi.[16]

Paljudes Soome ja Iiri segarahvastikuga paikades korraldatakse igal aastal püha Patricku päevale eelneval õhtul püha Urho päeva tähistamine. Butte (Montana) peab sellist pidustust igal 16. märtsil.[17]

Thunder Bays Ontario provintsis Kanadas, Minnesotast põhja pool, on veel üks koht, kus 16. märtsile lähimal nädalavahetusel tähistatakse püha Urho päeva.[18] Varda otsas olevat rohutirtsu veetakse paraadiga läbi Finlandia klubi läheduses paiknevate tänavate, kus pidu jätkub toidu, muusika ja tantsuga.[19]

Ehkki püha Urho päev pole Soomes laialt tuntud ega tähistatud, peetakse seda siiski alates 1987. aastast Turu linnas. Turu Ülikoolis on folkloristika, võrdleva religiooni ja etnoloogia üliõpilased lavastanud alates 1987. aastast igal aastal püha Urho päeva näidendi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Joanne Asala (2001). Finnish-American Folklore: The Legend of St. Urho : Essays, Celebrations, Illustrations, Grapes, and Grasshoppers. Penfield Press. ISBN 978-1-57216-091-0.
 2. Williams, Linda Tyssen (07.06.2001). "St. Urho legend's creator, Richard Mattson, dies: St. Patrick got fierce competition from Finnish grapes-saver". Mesabi Daily News. Vaadatud 20.03.2021.
 3. "St. Urho Legendary Patron Saint of Finland". St. Urho. Vaadatud 20.03.2021.
 4. "The Origin of St. Urho". St. Urho: Legendary Patron Saint of Finland. Vaadatud 20.03.2021.
 5. Urho's Pub
 6. Marttinen, Vesa (16.03.2016). "Amerikansuomalaisten erikoinen perinne voi paksusti – Pyhä Urho täyttää tänään 60 vuotta" [The special tradition of American Finns living well – St. Urho turns 60 today!]. YLE (soome). Vaadatud 14.02.2021.
 7. Marttinen, Vesa (16.03.2016). "Amerikansuomalaisten erikoinen perinne voi paksusti – Pyhä Urho täyttää tänään 60 vuotta" [The special tradition of American Finns living well – St. Urho turns 60 today!]. YLE (soome). Vaadatud 14.02.2021.
 8. "Saint Urho Welcomes You!". Vaadatud 20.03.2021.
 9. Interview with Kenneth Brist, WCCO Radio, March 16, 1971, citing unpublished research of Phillip Keezer, Phd.
 10. http://sainturho.com/brist.htm
 11. Chippewa Herald Telegram, March 16, 1970, page 4.
 12. McCavic, Gene; Mattson, Richard. "Ode to St. Urho". St. Urho: Legendary Patron Saint of Finland. Vaadatud 13.02.2007.
 13. Karttunen, Sally. "Ballad of St. Urho". St. Urho: Legendary Patron Saint of Finland. Vaadatud 13.02.2007.
 14. "St. Urho Celebrations". St. Urho: Legendary Patron Saint of Finland. Vaadatud 13.02.2007.
 15. Joanne Asala (2001). Finnish-American Folklore: The Legend of St. Urho : Essays, Celebrations, Illustrations, Grapes, and Grasshoppers. Penfield Press. ISBN 978-1-57216-091-0.
 16. "Kaleva--a historic Finnish American Community in the heart of Manistee County", Kaleva, Michigan
 17. http://www.mainstreetbutte.org/
 18. https://www.youtube.com/watch?v=PPpAnPaf3fc
 19. "Archived copy". Originaali arhiivikoopia seisuga 15.03.2014. Vaadatud 15.03.2014.{{cite web}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)