Põlevkivi Teadusliku Uurimise Instituut

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Põlevkivi Teadusliku Uurimise Instituut (lühemalt Põlevkivi Instituut või Põlevkivi TUI) on Kohtla-Järvel tegutsenud uurimisasutus, kelle töö põhisuunad olid seotud põlevkivi töötlemise ja põlevkivisaaduste kasutamisega.

Uurimissuundi: põlevkivi omadused ja töötlemise tehnoloogia, põlevkiviõli, -fenoolide jt. põlevkivisaaduste omadused ja koostis ning kasutamine vedelkütuse, immutusõli, bituumeni, õlikoksi, mastiksi, konserveerimismäärde, korrosiooniinhibiitorite, parkainete, liimvaikude, bioaktiivsete preparaatide jms. tootmiseks, nafta pürolüüsi vedelproduktide töötlemise tehnoloogia (aromaatsete süsivesinike, polümeervaikude, bensoehappe ja silokonservantide tootmiseks) ning majandus- ja keskkonnauuringud.

  • Põlevkivi Teadusliku Uurimise Instituut asutati 1958.a. Kohtla-Järvel. See allus ENSV Rahvamajandus Nõukogule. Alates 1965 oli üleliidulises alluvuses ja nimetati Põlevkivi Tootmise ja Ümbertöötlemise Teadusliku Uurimise Instituut. Seeriaväljaanne Технология и химия горючих сланцев
  • 1989. aastast sai taas Eesti alluvusse
  • 2004. aastal sai Tallinna Tehnikaülikooli Põlevkivi instituudiks, TTÜ keemia- ja materjalitehnoloogia teaduskonna koosseisus
  • 2009. aasta 1. märtsist lakkas olemast TTÜ põlevkivi instituut; osa sellest instituudist jätkas Kohtla-Järvel TTÜ Virumaa Kolledži kütuste tehnoloogia teadus- ja katselaboratooriumina. 2011. aasta jaanuaris asutati TTÜ Virumaa kolledži põlevkivi kompetentsikeskus, mille eesmärk on ühendada teadus, haridus ja ettevõtlus põlevkivi valdkonnas. 4. juunil 2013 sai nurgakivi selle uus hoone.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]