Põld-varsapõlv

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib lillekesest; Emma Orczy populaarse raamatukangelase kohta vaata artiklit Põld-Varsapõlv (Orczy).

Põld-varsapõlv
Põld-varsapõlv Anagallis arvensis
Põld-varsapõlv Anagallis arvensis
Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Hõimkond Õistaimed Magnoliophyta
Klass Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts Kanarbikulaadsed Ericales
Sugukond Nurmenukulised Primulaceae
Perekond Anagallis Varsapõlv
Liik Põld-varsapõlv
Binaarne nimetus
Anagallis arvensis
L.

Põld-varsapõlv (Anagallis arvensis) on nurmenukuliste sugukonda varsapõlve perekonda kuuluv üheaastane rohttaimeliik. Selle looduslik levila on Euroopa, Lääne-Aasia ja Põhja-Aafrika[1]. Liiki on laialdaselt levitanud inimesed kas teadlikult ilutaimena või kogemata[2]. Praeguseks on see levinud peaaegu kogu maailmas[3].

Taimekasvatuses peetakse seda invasiivset liiki üldjuhul ebasoovitavaks. Sama hinnang antakse põld-varsapõlvele karjakasvatuses, kuna taim on ohtlikult mürgine. Loomad kalduvad seda ebameeldiva kibeduse tõttu siiski vältima. Hobustel ja koertel põhjustab põld-varsapõlv gastroenteriiti, suured annused on aga letaalsed.

Rahvameditsiinis esineb põld-varsapõlv harva, ent mõnes riigis on seda kasutatud aeglaselt paranevate haavandite ja haavade raviks, ekspektorandina ning reumatismi, hemorroidide, marutõve ja leepra vastu, samuti maohammustuste korral. Vana-Kreekas pruugiti põld-varsapõlve antidepressandina. Punetiste vastu pruugitakse seda homöopaatias.

Põld-varsapõlv tõrjub mõningaid putukaid, arvatavasti iseloomuliku lõhnaga eeterliku õli tõttu. Antibakteriaalne mõju puudub. Taimes sisaldub parkaineid.

Traditsiooniliselt nurmenukuliste hulka arvatud liik loeti vahepeal mürsiineliste hulka, kuni nood liigitati nurmenukuliste alamsugukonnaks[4].

Taime järgi on saanud nime Emma Orczy samanimeline kirjandustegelane.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Factsheet - Anagallis arvensis" IEWF
  2. "Angallis arvensis (Scarlet pimpernel)", ISPOT
  3. "Scarlet Pimpernel (Anagallis arvensis)". Encyclopedia of Life.
  4. Mari Källersjö; Gullevi Bergqvist; Arne A. Anderberg (2000). "Generic realignment in primuloid families of the Ericales s.l.: a phylogenetic analysis based on DNA sequences from three chloroplast genes and morphology". American Journal of Botany. American Journal of Botany, Vol. 87, No. 9. 87 (9): 1325–1341. doi:10.2307/2656725. JSTOR 2656725. PMID 10991903.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]