Mine sisu juurde

Põhja-Dakota ülikool

Allikas: Vikipeedia
Põhja-Dakota ülikool
University of North Dakota
Deviis Lux et Lex ('valgus ja õigus').
Asutatud 1883
Tüüp avalik teadusülikool
President Andrew Armacost
Akadeemilisi töötajaid 823
Üliõpilasi 14 172 (2023)[1]
Bakalaureuse­õppes 9796 (2020)
Asukoht Grand Forks, Põhja-Dakota, USA
Sportlik hüüdnimi North Dakota Fighting Hawks
Maskott The Fighting Hawk
Gamble Hall, kus paikneb ülikooli ärinduse ja avaliku halduse kolledž
Ralph Engelstad Arena, kus asub ülikooli jäähokimeeskonna koduväljak

Põhja-Dakota ülikool (inglise keeles University of North Dakota; lühend UND) on avalik teadusülikool USA-s Põhja-Dakota osariigis Grand Forksis. Ülikooli deviis on Lux et Lex ('valgus ja õigus').

Ülikooli asutas Dakota territooriumi seadusandlus 1883. aastal, õppetöö algas aasta hiljem.[2] See on osariigi vanim ülikool. 2023. aasta sügisel õppis ülikoolis üle 14 100 õpilase.[1]

Põhja-Dakota ülikool pakub üle 225 akadeemilist programmi. Ülikoolil on kokku kümme kolledžit. Ülikoolis tegutsevad osariigi ainsad meditsiinikool (asutatud 1905) ja õigusteaduste kool (asutatud 1899). Ülikooli aeronautika kool John D. Odegard School of Aerospace Sciences oli riigis esimene, kus oli võimalik saada kraad mehitamata õhusüsteemide operaatori alal.

Ülikooli linnakus asub Põhja-Dakota osariigi kunstimuuseum.

Ülikooli spordivõistkonnad kannavad nimetust North Dakota Fighting Hawks. Põhja-Dakota kuulub USA üliõpilasspordi organisatsiooni NCAA konverentsi Summit League. Kõige tuntum on ülikooli jäähokimeeskond, mis on tulnud USA õpilasmeistriks kaheksa korda (viimati 2016. aastal). Ülikooli jäähokimeeskonnas on mänginud paljud hilisemad NHL-i mängijad. Ülikooli spordihoonete hulka kuuluvad Ralph Engelstad Arena ja Alerus Center.

Ülikooli vililaste hulka kuuluvad kaheksa Põhja-Dakota osariigi kuberneri, Arktika uurija Vilhjalmur Stefansson, kirjanik Maxwell Anderson, poliitik Byron Dorgan, korvpallur Phil Jackson, insener ja astronaut Karen Nyberg,

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 About. University of North Dakota. und.edu. Vaadatud 23.02.2024
  2. University of North Dakota. britannica.com. Vaadatud 14.4.2021

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]