Mine sisu juurde

Põhja-Ameerika õhu- ja kosmosekaitse väejuhatus

Allikas: Vikipeedia
Põhja-Ameerika õhu- ja kosmosekaitse väejuhatus
(NORAD)
NORAD-i logo
Asutatud 12. mai 1958[1]
Riik  Ameerika Ühendriigid
 Kanada
Liik väejuhatus
Garnison/staap Petersoni õhuväebaas, Colorado Springs, Colorado, Ameerika Ühendriigid

Põhja-Ameerika õhu- ja kosmosekaitse väejuhatus (inglise keeles North American Aerospace Defense Command; NORAD /ˈnɔːræd/), kuni 1981. aasta märtsini Põhja-Ameerika õhukaitse väejuhatus (North American Air Defense Command), on Ameerika Ühendriikide ja Kanada ühendorganisatsioon, mis tegeleb Põhja-Ameerika õhuruumi ja atmosfääri suveräänsuse tagamise, seire ja kaitsega.[1]

NORAD-i peakorter asub Ameerika Ühendriikides Colorado osariigi El Paso maakonna suurima linna Colorado Springsi lähistel asuvas Petersoni õhuväebaasis, kus ühtlasi paikneb ka Ameerika Ühendriikide põhja väejuhatus (USNORTHCOM). Varujuhtimiskeskus paikneb lähedal asuva Cheyenne'i mäe sisse ehitatud Cheyenne'i mäe kompleksis.

NORAD-i komandör ja asekomandör on vastavalt Ameerika Ühendriikide neljatärnikindral ja Kanada kolmetärnikindral või võrdse auastmega ohvitserid.

Popkultuuris[muuda | muuda lähteteksti]

NORAD figureerib prominentselt 1983. aasta Ameerika Ühendriikide mängufilmis "Sõjamängud" (WarGames), aga ka teleseriaalides "Tähevärav SG-1" ja "Jeremiah".

NORAD Tracks Santa[muuda | muuda lähteteksti]

2009. aasta NORAD Tracks Santa.
 Pikemalt artiklis NORAD Tracks Santa

"NORAD Tracks Santa" on alates 1955. aastast asetleidev iga-aastane NORAD-i jõuluüritus, mille käigus "jälgitakse" jõuluvana teekonda ümber maailma.[2][3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 "NORAD Agreement" (inglise). Põhja-Ameerika õhu- ja kosmosekaitse väejuhatus. 26. aprill 2013. Vaadatud 19. jaanuar 2020.
  2. "NORAD Tracks Santa" (inglise keeles). Põhja-Ameerika õhu- ja kosmosekaitse väejuhatus. 26. aprill 2013. Vaadatud 19. jaanuar 2020.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  3. Indrek Kuus (24. detsember 2019). "USA astronaudid aitasid esmakordselt jõuluvana teed kaardistada". ERR. Vaadatud 19. jaanuar 2020.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]