Mine sisu juurde

Põgenemine (seriaal)

Allikas: Vikipeedia
"Põgenemine"
Prison Break
Sarja logo
Žanr põnevus, draama
Stsenarist Paul Scheuring jt
Režissöör Paul Scheuring jt
Peaosades Wentworth Miller, Dominic Purcell, Sarah Wayne Callies, Amaury Nolasco, Wade Williams, Rober Knepper, William Fichtner, Chris Vance, Robert Wisdom, Danay Garcia, Inbar Lavi
Tunnusmuusika helilooja Ramin Djawadi
Riik Ameerika Ühendriigid
Keel inglise
Hooaegu 5 Muuda Vikiandmetes
Jagusid 90 Muuda Vikiandmetes
Tootmine
Produtsent Garry A. Brown
Jao kestus 42 minutit
Esmaeeter 2005–2009
Välislingid
Ametlik koduleht Muuda Vikiandmetes
Sissekanne IMDb-s

"Põgenemine" (originaalpealkiri "Prison Break") on USA telesari, mille esimene osa jõudis vaatajate ette 29. augustil 2005 telekanalil Fox.

Telesarja süžee keerleb peategelase Lincoln Burrowsi ümber, kelle kohus on surma mõistnud kuriteo eest, mida ta tegelikult pole sooritanud. Surmamõistetu vend Michael Scofield asub nutikate ja läbimõeldud võtetega peategelast päästma.

Telesari vältas neli hooaega ja lõppes 27. mail 2009. Eesti telekanalitest näitas TV3 kõiki nelja hooaega.

Esimene hooaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Lincoln Burrowsit süüdistatakse USA asepresidendi venna Terrence Steadmani mõrvamises. Professionaalselt lavastatud mõrvas, mida toetavad nii võltsitud kui ka reaalsed süütõendid, on piisavad, et määrata süüdimõistetule kõrgeim karistus – surmanuhtlus elektritoolil.

Kuigi Lincoln väidab kohtus, et ta on süüdi lavastatud, saadetakse Lincoln siiski Fox Riveri vanglasse, kus ta jääb hukkamist ootama.

Lincolni vend Michael Scofield on veendunud, et tema vend ei ole säärast roima sooritanud, ning haub vanglast põgenemise korraldamise plaani. Ta laseb kogu oma kehale tätoveerida vangla detailse plaani. Pärast seda hävitab Micheal oma kontorist kõik tõendid, mis võiksid tema põgenemisplaani päevavalgele tuua. Ta röövib panka ja kohus mõistab ta süüdi. Michael saadetakse Fox Riveri vanglasse, samasse vanglasse, kus on juba tema surmamõistetud vend.

Sestpeale, kui Michealist saab vang, peab ta halastamatult võitlema ajaga, et oma põgenemisplaan (koos oma vennaga) edukalt läbi viia. Ta seisab silmitsi paljude takistustega, peab oma põgenemistiimi kaasama usaldusväärseid vangialuseid ja isegi komplitseeritud võtetega vanglatöötajaid oma poolele võitma.

Sel ajal, kui Michael on tegevuses põgenemise ettevalmistustega, töötab nende lapsepõlve sõber ja advokaat Veronica Donovan väljaspool vanglat, et lahendada salanõu, mis Lincolni vastu oli sepitsetud. Ta hakkab lahendama keerukaid ja müstilisi sündmusi, mille tulemusena muutub aga ta ise salaagentide märklauaks.

Samal õhtul, kui Michael ja Lincoln koos kuue kaasvangiga vanglast põgenevad, leiab Veronica paikapidava tõestusmaterjali, et lükata ümber Lincolni võltssüüdistus – Terrence Steadman on ikka veel elus.

Teine hooaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Teine hooaeg koosneb 22 osast ja algab täpselt sealt, kus esimene hooaeg lõppes.

Teine osa algab kaheksa tundi pärast vangide põgenemisest Fox Riveri riiklikust vanglast, keskendudes üksnes põgenejaile. Samuti tutvustatakse uusi tegelasi, nende hulgas FBI agent Alexander Mahone, kelle ülesandeks on kinni püüda põgenejad (ja vandenõu salaleppega ka nende mahalaskmine).

Sarja autor Paul Scheuring iseloomustab teist hooaega kui "kaheksa põgeniku käekäigu uurimist" ning see on Suure Põgenemise teine etapp. Endiste Fox Riveri vangide põgenemisteed Ameerika Ühendriikide territooriumil on erinevad. Igaühel neist vangidest on erinevad individuaalsed eesmärgid (mis neil enne vangi langemist jäi saavutamata). Loomulikult üritatakse vange kõikvõimalikel moel kätte saada ja pooled ka saadakse.

Sekundaarseks läbivaks teemaks on vandenõu, mille taga seisab salaorganisatsioon Firma ("The Company"). Organisatsioon üritab jätkuvalt kõrvaldada Lincoln Burrowsit (ning hiljem ka tema venda Michael Scofieldi, ülejäänud põgenikke ja ka neid, kes põgenikke abistada ja peita üritavad). Vandenõu saab avalikkusele selgeks alles pärast seda, kui firma agent Paul Kellerman kohtus oma süüd Dr. Sara Tancredi vastu tunnistab, samuti avalikustab ta "Firma" olemasolu, kinnitades seda faktide ja dokumentidega.

Teine hooaeg lõpeb Michaeli, Alexander Mahone'i, Michaeli kaasvangi Theodore Bagwelli ("T-Bag") ja Fox Riveri vangivalvur Bellicku vangi sattumisega Panamas. Michael ja Lincoln olid põgenenud Panamasse, sest seal ei kehti kurjategijate väljaandmiskohustus.

Kolmas hooaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Lincoln on süüdistustest vaba, kuid Michael on sattunud Panamas Sona vanglasse. Kõik, kes vanglast põgeneda üritavad, lastakse maha. Peale Michaeli on seal vanglas veel Alexander Mahone, Bellick ja T-Bag. Michael ei sattunud sinna vanglasse põhjuseta, sest seal on James Whistler, kelle Michael Firma nõudel välja peab aitama. Kui Michael keelduks, röövitaks endine Fox Riveri arst ja Michaeli kallim Sara ning Lincolni poeg LJ. Kuna Michaelil ei õnnestu Whistlerit vanglast välja saada, tuleb Lincolnil Sara ja LJ Firma käest päästa.

Sara tapetakse, LJ jäetakse ellu. Lincoln teab seda, ent ei ütle Michaelile, arvates et ta ei aita sel juhul Whistlerit vangist välja. Vanglas õnnestub Michaelil saavutada soodne positsioon vanglat "juhtiva" isiku käpa all. Lincoln on sunnitud pidevalt oma vennale valetama. Michael hakkab küll midagi kahtlustama, kuid ta ei tee sellest välja. Lõpuks on Lincoln sunnitud Michaelile tunnistama, et Sara on surnud, mispeale ähvardab kurbvihane Michael põgenemisplaani katki jätta. Lincoln veenab siiski teda jätkama ning lõpuks õnnestub Michaelil koos Whistleri ja Mahone'iga vanglast põgeneda. Hooaja lõpus vannub Michael Firmale kättemaksu.

Paul Scheuringu sõnade kohaselt sarnaneb kolmas hooaeg sisult ja vormilt esimesega, sest tegevus toimub jälle vanglas. Samas erineb Sona vangla Fox Riveri vanglast drastiliselt, sest sealseteks vangivalvureiks on "väljavalitud ja eeskujulikult käitunud" vangid.

Neljas hooaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Michael võtab ette Firma hävitamise, teda takistavad aga ajukasvajast tingitud minestushood. Suurem roll läheb tema vennale ja Sucre'ile. Michael, Lincoln ja Sucre liituvad Mahone'i ja Bellickuga, et leida üks kõvaketas, mida kutsutakse Scyllaks. Kõvakettal, millele saab ligi ainult spetsiaalsete kaartidega, on kogu salajane info Firma mustadest tegudest. Kokku on kuus kaarti, igaüks erineva isiku käes. Scylla on võti, et paljastada ning hävitada Firma ning tõendada lõplikult Lincolni süütust. Et Scyllat kätte saada, peavad kõik koostööd tegema; Michaeli Lincolni, Sucre'i, Mahone'i ja Bellickuga liituvad uskumatul kombel ellu jäänud Sara ja endine agent Gretchen. Michaelile tehakse ajuoperatsioon, et eemaldada pahaloomuline kasvaja. Pärast seda saab Michael teada, et tema ema, kes olevat Michaeli lapsepõlves ajukasvajasse surnud, on elus. Michaeli ema üritab samuti Scyllat kätte saada, et seda isiklikel eesmärkidel kasutada. Põgenemine jõuab lõpule Miamis, kus Michaelil õnnestub Scylla kätte saada ja Firma hävitada. Kuid Sara on sunnitud Michaeli ema ära tapma, sest viimane sihtis Michaelit relvaga. Sara pannakse vanglasse, kust Michael ta salakavalate võtetega välja päästab. Põgenemine lõpeb Michaeli surmaga, mille põhjus on ajukasvaja.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]