Pärtel Lippus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Pärtel Lippus (sündinud 20. märtsil 1980) on eesti foneetik.

Ta lõpetas aastal 1998 Tallinna Prantsuse Lütseumi. Aastal 2003 lõpetas ta bakalaureuseõppes ja aastal 2005 magistriõppes Tartu Ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse alal. 2011. aastal kaitses ta Tartu Ülikoolis doktoritöö "The acoustic features and perception of the Estonian quantity system" ("Eesti välte akustilised tunnused ja taju"), tema doktoritöö juhendaja oli Karl Pajusalu.

Pärtel Lippus on Tartu Ülikooli eesti foneetika vanemteadur. Oma teadustöös on ta keskendunud peamiselt eesti keele prosoodia uurimisele ja kirjeldamisele. Samuti on ta Tartu Ülikooli Eesti keele spontaanse kõne foneetilist korpuse arendaja. Ta kuulub mitmetesse teadusorganisatsioonidesse, 2010. aastast Rahvusvahelise kõnekommunikatsiooni assotsiatsiooni (ISCA) liige ja 2006. aastast Rahvusvahelise kõnekommunikatsiooni assotsiatsiooni (ISCA) kõneprosoodia huvigrupi (SProSIG) liige. Samuti on ta kuulunud mitmete konverentside korralduskomiteesse (nt XXXII Fonetiikan päivät, Nordic Prosody XI).

Teadustöö eest on võitnud ta mitmeid preemiaid, 2003. aastal sai ta Eesti Vabariigi Presidendi rahvaluulepreemia, 2006. aastal Valter Niiluse preemia ning 2012. aastal Üliõpilaste teadustööde riiklikul konkursil 2. preemia.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema ema oli muusikateadlane Urve Lippus, emapoolne vanaema oli pianist ja muusikapedagoog Virve Lippus, emapoolne vanaisa oli viiuldaja ja muusikapedagoog Endel Lippus.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]