Otto Ruge

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Otto Ruge
Otto Ruge.jpg
Otto Ruge 1945. aasta suvel
Sündinud 19. jaanuar 1882
Norra Norra
Surnud 19. jaanuar 1882 (-80-aastaselt)
Teenistused Norra maavägi
Auaste kindral
Sõjad/lahingud II maailmasõda

Otto Ruge (19. jaanuar 188215. august 1961) oli Norra kaitseväe ohvitser ja Saksa invasiooni ajal kaitseväe ülemjuhataja.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ruge kasvas üles Oslos ja õppis Oslo Katedraalikoolis. Ta sündis tugevate sõjaväetraditsioonidega peres ja juba 20-aastaselt oli ta sõjaväes ohvitser. Ruge astus 1905. aastal Norra Sõjaväeakadeemiasse.

II maailmasõda[muuda | muuda lähteteksti]

1940. aastal sai kolonel Ruge kindralmajoriks ja määrati pärast Kristian Laake tagandamist Norra vägede ülemjuhatajaks. Ruge veenis valitsust sakslastele vastu hakkama, sest oli kindel, et see on maa ja rahva enesehinnangule tähtis. Samas andis Ruge endale aru, et ilma liitlaste toetuseta ei tule sellest midagi välja, sest kõik suuremad linnad olid kiiresti langenud ja sakslastel oli õhuruumis ülemvõim. Olukorda halvendas velgi asjaolu, et üks väheseid kasutada olnud jalaväerügemente, 3. rügement, alistus, sest selle komandör uskus et nad on ümber piiratud.

Ruge strateegiaks oli taganeda aeglaselt põhja poole ning tekitada kaitseliin Trondheimist lõuna poole. Liitlased pidid linna tagasi vallutama, aga linna vastu alustati rünnakut liiga hilja ja see kukkus läbi.