Otto Kubo

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Otto Kubo (16. aprill 1932 Narva22. september 2021 Tallinn) oli eesti giid ja magusameister, kes töötas üle 65 aasta kondiitritööstuses Kalev, Eesti magusatööstuse grand old man.

Ta lõpetas 1955. aastal Tartu Riikliku Ülikooli.

1955. aastal Kalevis keemiku ülesannetes alustanud mees kerkis hea keeleoskuse, diplomaatilisuse ja laitmatute kommete tõttu kommivabriku mitteametlikuks "välisministriks" ning on võõrustaja ja giidina vastu võtnud nii riigipäid, diplomaate, telekanaleid kui ka lasteaialapsi. Neile kõigile oskas ta sobivas keeles Kalevi lugu jutustada.

Lisaks Kalevi tootmise, šokolaadimuuseumi ja Maiasmoka martsipani tutvustamisele on ta olnud külaliste saatja ning asjatundlik giid nii Tallinnas kui üle kogu Eesti. Otto diplomaadiandest annab tunnistust ka see, et ta töötas koos 17 erineva peadirektoriga ning igaühega neist suutis ühise keele leida.

19571988 oli ta Kalevi kesklaboratooriumi juhataja, 1988–2000 peadirektori abi välissidemete küsimustes ning alates aastast 2000 kuni surmani teadur. Otto Kubo jaoks oli kommivabrik ainus töökoht läbi kogu elu.

Baltisaksa aristokraatide päritolu mehe pere kaotas sõja käigus kogu oma varanduse ja osa pereliikmetest ning Otto veetis aasta lapsepõlvest Saksamaal pagenduses. Tagasi saadetuna tuli alustada sootuks uuesti, vale päritolu tõttu põlatuna. Kõik see ei takistanud teda kivi kivi haaval ladumast oma põnevat ja seiklusterohket elu. Mitmeid keeli valdav Otto Kubo reisis juba Nõukogude Liidu valitsusajal Sõprusühingu kaudu paljudesse välisriikidesse.

Tegevus NLKP-s[muuda | muuda lähteteksti]

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

Tänu Otto Kubo suurele pühendumisele ja korrektsusele on Eesti magusatootmise ja Kalevi ajalugu põhjalikult dokumenteeritud ning arhiveeritud.

  • "Keemia alused. Mikrobioloogia". Koostanud O. Kubo, H. Vahtrik. "Kalev", kondiitritoodete vabrik; Eesti NSV Tehnilise Informatsiooni Keskbüroo. Tallinn: Eesti NSV Tehnilise Informatsiooni Keskbüroo, 1967. 48 lk
  • ""Kalevi" šokolaadiraamat = The "Kalev" chocolate book". Retseptid Maire Suitsu; toidud valmistanud ja pildile seadnud Lia Virkus; tekstid Ruth Roht, Otto Kubo, Evelin Heiberg; tõlkija Siiri Kalev. Tallinn: Ajakirjade Kirjastus, 2004. 110 lk
  • "Maarjamaa magusa lugu. Kalevi kommivabriku sünd ja areng". Lisaks Mirjam Peili ülevaade kommipaberi kujundusloost Eestis. Tallinn: Kalev, 2006. 122 lk

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Дела по приему > Кубо Отто Эрихович. Eesti Rahvusarhiiv, RA ERAF.287.79.179

Tema kohta[muuda | muuda lähteteksti]