Osek

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Osek

tšehhi Osek
saksa Ossegg
Osek, Klášterní sq.jpg
Kloostriväljak Osekis

Pindala: 42.379 km2 km²
Elanikke: 4728[1]

Koordinaadid: 50° 37′ N, 13° 41′ E
Osek (Tšehhi)
Osek

Osek (saksa keeles Ossegg) on linn Tšehhis Teplice ringkonnas Ústí maakonnas.

Üldist[muuda | muuda lähteteksti]

Osek asub Põhja-Böömimaal Maagimäestiku lõunajalamil, Teplicest 8 kilomeetrit idas ja Tšehhi-Saksamaa piirist umbes 15 kilomeetrit lõunas. Elanikke on umbes 4700.

Ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Osek on enim tuntud Oseki kloostri poolest, mis rajati 13. sajandil. Algsest hoonestusest on säilinud varagooti kapiitlisaal ja ristikäik, enamik kloostrikompleksist on barokkstiilis ja pärineb 17. ja 18. sajandist. Kloostrikompleks on sajandeid olnud kohaliku majandusliku ja ühiskondliku elu keskmeks.

Linna keskus paikneb ajaloolises vanalinnas. Asula tekkis 12. sajandil vanale kaubateele, mis viis Böömimaalt üle Bílina Saksimaale, selle tänava nimi on tänapäeval Alte Salzstraße ('vana soolatee'). Kloostrist loodes asuvad varasema kaitseehitise Rýzmburki kindluse varemed Otakar II Přemysli aegadest. 1914. aastal sai Osek linnaõigused.[2]

Loučná tee ääres surnuaias on mälestusmärk, mis meenutab kaevandusõnnetust 1934. aastal, kus söetolmuplahvatuses hukkus 142 mäetöölist[3].

Salesiuse küngas Osekis on maaliline kalju suurte kvartsiidiplokkide, -piilarite ja lõhedega, omapärane geoloogiline fenomen[4].

Tänapäeval on Osek populaarne turismisihtkoht. 2006. aastal andis Tšehhi vabariik välja Oseki kloostrit kujutava postmargi[5].

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]