Orsell

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Orselliga värvitud villane lõng
Samblik Roccella tinctoria
Codex purpureus Rossanensis

Orsell (prantsuse keeles orseille) on Roccella perekonna samblikest fermentatiivse käärimise teel saadav värvaine[1]. Värvus on purpurja tooniga erk punane.

Nimetusest[muuda | muuda lähteteksti]

Värvaine nimetus tuleb sambliku nimetusest (vanaprantsuse orchel, katalaani orxella[2]) ja käis algselt rannikul eluneva Roccella perekonna samblikest saadava värvaine kohta, kuid 19. sajandi lõpuks nimetati orselliks kõiki värvaineid, mida saadi samblikest[3], ja eristati neid täiendsõnade abil - tõeline orsell oli saksa keeles canarische Orseille või Kräuterorseille, prantsuse keeles orseille d'herbe, orseille de mer või orseille des iles 'mereorsell', 'saarte orsell', parell oli saksa keeles Erdorseille, prantsuse keeles orseille de terre 'maaorsell', orseille d'Auvergne 'Auvergne'i orsell' või orseille de Lyon, ja cudbear kandis prantsuse keeles nime orseille d'Ecosse 'šoti orsell'[4].

Saamine[muuda | muuda lähteteksti]

Vanim orselli lähteaine on arvatavasti Lõuna-Euroopas levinud samblikuliik Roccella tinctoria[5], mille kasvukoht on Vahemere rannikul. Antiikajal oli orsell purpurtigudest saadava purpurvärvi kõrval üks kallimaid värvaineid, seda mainib juba Theophrastos. 4. sajandil värvaine kasutamine vähenes märgatavalt ja üks seletusi selle kohta on, et samblik ei jõudnud oma kasvukohtades taastuda.

Orselli tootmiseks peenestati samblik ja lasti sel mõnest päevast kuni mitme kuuni liguneda lahjendatud ammoniaagis või uriinis, et moodustuks värvaine ortseiin (värvainete indeksis C.I. Natural Red 28). 14. sajandil jõudis orselli valmistamise oskus Idamaadest Vahemere maadesse[6]. Samblikest orselli tootmise kõrvalsaadus on lakmus.

Näiteid ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Maailma üks vanimaid illustreeritud raamatuid, 5.–6. sajandist pärit ja praegu Rossanos asuv codex purpureus on kirjutatud purpurpärgamendile. Pikka aega arvati, et pärgament on värvitud Tüürose purpuriga, kui 2016. aastal selgitati välja, et värv ei sisalda bromiini, sisaldab aga ortseiini ja seega on tegemist orselliga[7].

Orselliga on värvitud lõngu 16.–17. sajandi gobeläänide jaoks. Kuigi juba siis teati orselli vähesest värvikindlusest, kasutati seda siiski väga palju kaunite värvitoonide pärast, nüüdseks on vaipade esialgne toredus kadunud või kadumas[8].

Venemaal kasutati orselli alates 17. sajandist kuni 20. sajandini villa ja siidi värvimiseks[9].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]