Oroville'i pais

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Oroville'i pais on pais Featheri jõel USA-s Californias.

Pais asub Oroville'i linnast idas.

Oroville'i pais on 235 meetriga USA kõige kõrgem pais, mis toodab hüdroelektrienergiat, varustada veega ja kontrollida üleujutusi. Tammi tõttu tekkis Featheri jõele suuruselt teine inimtekkeline järv Californias, milles on 4,3 triljonit liitrit vett.

Oroville'i paisu hakati ehitama aastal 1961. Ehituse käigus esines mitmeid üleujutusi. Pais valmis 1967 ning hakkas elektrit tootma 1968.

Aastast 1968 on Oroville'i paisu tõttu ümber suunatud osa Featheri jõe vooluhulgast California akvedukti, mis varustab veega San Joaquin orgu nii põllumajanduse kui ka tööstuste tarbeks. Pais on väidetavalt peatanud ligi 1,3 miljardi dollari väärtuses kahjusid aastatel 1987–1999.

Pais takistab kalade rännet kudemisaladele jõe ülemjooksul, lisaks mõjutab kontrollitud vooluhulk otseselt Featheri jõe kaldaäärse ala ökosüsteemi. Kalade migratsiooniolukorra leevendamiseks on jõele rajatud lõhe/vikeforelli kalakasvatus.

Veebruaris 2017 tekkis kriisiolukord, kui paisu põhiline ja hädaolukorra liigveelase said kahjustada, mille tõttu evakueeriti allavoolu jäävatelt aladelt 188 000 inimest. Pärast veetaseme stabiliseerumist lubati inimestel tulla tagasi oma kodudesse.