Operatsioon Albion

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Operatsioon "Albion"
Dessantpaadi laadimine maabumisoperatsiooni ajal
Dessandi maalevedu Tagalahes

Operatsioon Albion ehk Tagalahe dessant oli Saksamaa keisririigi poolt I maailmasõja ajal 1917. aasta oktoobris teostatud meredessantoperatsioon, mille käigus hõivati Lääne-Eesti saared. See oli Saksamaa vägede suurim ja edukaim meredessantoperatsioon I maailmasõja ajal.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Operatsioon algas 17. septembril 1917 dessandiga Tagalahte ja pettemanöövriga Sõrve poolsaare lähedal. Dessantoperatsiooni käigus hõivati loetud päevadega Saaremaa, Muhu ja Hiiumaa. Vene vägesid oli saartel valmis küll olulisel hulgal, kuid nende võitlusvaim enamasti vilets. Operatsiooni ajal toimus saarte piirkonnas ühtlasi mitu kokkupõrget Saksa ja Vene sõjalaevade vahel, millest suurim ja otsustavaim oli Moonsundi lahing 17. oktoobril 1917. Operatsioon lõppes 21. oktoobril 1917 Saksa vägede võiduga.

Operatsiooni tulemusel algas Saksa okupatsioon Eestis.[1]

Operatsioonist võttis osa ka korvettenkapitän Preisi prints Adalbert, olles kergeristleja SMS Danzig komandör.[2] Pärast operatsiooni edukat lõppu külastas Muhu- ja Saaremaad Saksa keisri Wilhelm II noorim poeg, Preisi prints Joachim, kes tutvus vägedega, vaatas üle vange ja võttis Kuressaares vastu paraadi.[3]

Õppetunnid, järelkaja[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna tegu oli ühe esimese modernse, logistiliselt ja taktikaliselt hästi läbi viidud ühisoperatsiooniga maailmas, kasutavad paljude riikide (näiteks Nõukogude Liidu, USA, Briti, Saksamaa, Šveitsi, Jaapani, Eesti, Taani, Rootsi jt) sõjaväed Albioni operatsiooni oma õppeprogrammis.[4]

Operatsiooni ainetel valmis Nõukogude Liidus 1988. aasta lõpus tegelikke sündmusi osaliselt jäljendav mängufilm "Moonsund".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]