OpenDocument

Allikas: Vikipeedia

OpenDocument ehk ODF (Open Document Format for Office Applications, "avatud dokumendivorming kontorirakendustele") on XMLi-põhine failivorming elektrooniliste dokumentide (nt tekstide, arvutustabelite, esitluste, diagrammide) jaoks.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Algselt arendas vormingu spetsifikatsiooni Sun Microsystems, kuid standardi töötas välja OASISe (Organization for the Advancement of Structured Information Standards, organisatsioon struktureeritud teabestandardite edendamiseks) konsortsiumi vastav töögrupp — OASIS ODF TC[1] — algselt OpenOffice.org-i jaoks loodud ja selles kasutatud XML-vormingu (OpenOffice.org XML) põhjal.

Standard[muuda | redigeeri lähteteksti]

Et OpenDocument on avatud failivorming, on dokumendi struktruur vastavuses mitmete avalike organisatsioonide ja paljude firmade koostöös valminud standardiga ja spetsifikatsioon[2] on kõigile soovijaile kättesaadav. Samuti on OpenDocument sõltumatu ühest kindlast rakendusprogrammist, tootjast või operatsioonisüsteemist.

Peale OASISe standardi on ODF (õieti selle versioon 1.0) ka ISO ja IEC rahvusvaheline standard — ISO/IEC 26300:2006 Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0.[3]

Kasutatavus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Eesti vabariigi majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi riigi infosüsteemide osakonna poolt väljatöötatud dokument "Riigi IT arhitektuur"[4] soovitab mitmepoolset redigeerimist vajavates riigi- ja avalik-õiguslike asutuste dokumentides kasutada failivorminguna OpenDocumenti.

Sama seisukohta kajastavad Euroopa Liidu ekspertgruppide soovitused[5] ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2003/98/EÜ[6], kuna ODF täidab Euroopa Liidu kriteeriumid standardite avatuse osas.

Tarkvara[muuda | redigeeri lähteteksti]

OpenDocumenti kasutavad vaikevorminguna mh kontoritarkvarapaketid OpenOffice.org, LibreOffice, Sun StarOffice, Oracle Open Office, IBM Lotus Symphony, Google Docs, KOffice, NeoOffice ja Mobile Office. OpenDocumenti tugi on rohkemal või vähemal määral olemas ka paljudel teistel tarkvararakendustel nagu nt IBM Workplace, IBM Lotus Notes 8, Corel WordPerfect Office, EIOffice, Co-Create Office, Abiword, TextEdit, TextMaker, Gnumeric ja Scribus, samuti Microsoft Office'il alates versioonist 2007 SP2.

Enimkasutatavad OpenDocumenti faililaiendid:

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. OASIS Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) TC
  2. OASIS Standards
  3. ISO/IEC 26300:2006 Information technology -- Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0
  4. Riigi IT arhitektuur
  5. Promotion of Open Document Exchange Format
  6. Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2003/98/EÜ

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]