Ooperifantoom

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel on karakterist; samanimeliste teoste kohta vaata lehekülge Ooperifantoom (täpsustus).

Ooperifantoom (kodanikunimega Erik) on peategelane Gaston Leroux' romaanist "Ooperikummitus".

Romaani järgi sündis Erik Prantsusmaal Roueni läheduses. Ta oli nii kole, et jooksis kodunt minema ja sattus mustlaste juurde värdjanäitustel esinema kui le mort vivant ehk elav surnu. Sel ajal sai temast illusionist, mustkunstnik ja kõhurääkija.

Levisid kuuldused neist oskustest ja lisaks suurepärasest lauluhäälest ja nii sattuski ta Pärsiasse, kus hakkas tööle šahhi heaks nii paleede arhitektina kui palgamõrvarina. Viimase töökoha juures sai talle iseloomulikuks abivahendiks pandžabi lasso (Punjab Lasso). Kuna šahhile nii väga Eriku konstrueeritud palee meeldis, siis ei tahtnud ta, et maailmas teist niisama head paleed kerkiks ja andis korralduse tema hukkamiseks, mille peale Erik põgenes. Pärast seda töötas ta veel Konstantinoopolis, kust ta samuti oli sunnitud põgenema, ja jõudis isegi Kagu-Aasiasse.

Tüdinedes rändamisest mööda maailma, aitas ta konstrueerida Pariisis uut ooperimaja Palais Garnier. Nii oli tal vaba voli teha endale hoone keldritesse pelgupaik, kus ta elama hakkas.

Erikule hakkas meeldima noor laulja Christine Daaé, keda ta plaanis naiseks võtta, et temaga õnnelikult elu lõpuni ooperimaja keldrites elada.

Erikut võib kohata mitmetes filmides ja lavateostes:

Erikut on eri filmides ja lavateostes mänginud: