Ookeaniliinilaev

Allikas: Vikipeedia
Queen Mary 2

Ookeaniliinilaev (ka ookeanilainer) on reisilaev, mis sõitis mandritevahelistel liinidel, eriti liinidel, mis kulgesid üle Atlandi ookeani Lääne-Euroopa ja Põhja-Ameerika vahel, tihti Ühendkuningriigi sadamalinnade ja New Yorgi vahel.

Tuntuim neist on Titanic, mis uppus oma esimesel reisil. Alates 19. sajandi algusest hakati purjelaevu (nt Black Ball Line) välja vahetama aurulaevadega (nt White Star Line ja Cunard Line) ning hiljem mootorlaevadega. Ookeaniliinilaevu oli kokku mõnisada, millest enamik on kas hävinud või vanametalliks lammutatud.

21. sajandi alguse seisuga on ainuke tegutsev ookeaniliinilaev Queen Mary 2, mis sõidab liinil SouthamptonNew York. Kaks korda aastas sõidavad üle ookeani ka uued ja palju mahukamad kruiisilaevad, mis viibivad osa hooajast Läänemerel ja Vahemerel ning osa Kariibi merel.

Suur osa varasematest ookeaniliinilaevadest ehitati Suurbritannia laevatehastes, näiteks Põhja-Iirimaal Belfastis, vähem ehitati neid Saksamaal.

Ookeaniliinilaevade teemat käsitleti eriti ilmekalt art déco kunstisuuna hiilgeajal 1920.–1930. aastatel, näiteks plakatitel.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Aurulaev Laurentic (1927)

Viited[muuda | muuda lähteteksti]