Olukorrast riigis

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib raadiosaatest; USA presidendi ettekande kohta vaata artiklit State Union address

"Olukorrast riigis" on Raadio 2 tunnipikkune iganädalane jutusaade, milles kaks saatejuhti analüüsivad nädala sündmusi, peamiselt Eesti sisepoliitikat.

Saatejuhid olid Andrus Karnau ja Harry Tuul. Karnau liitus saatega märtsis 2016, Tuul märtsis 2020. Nad lõpetasid 2021. aasta esimeses kvartalis saate tegemise.

2014–2015 oli üks saatejuhte Allar Tankler. Aastani 2014 olid saatejuhid Anvar Samost (alustas 1995) ja Kalle Muuli (alustas 2001), viimane asendas Hannes Rummi (saatejuht 1995–2001). Märtsist 2015 juunini 2019 juhtis koos Andrus Karnauga saadet Ahto Lobjakas. Pärast Lobjakat oli kuni 2020. aasta jaanuarini Karnau paariline Marju Himma.

Saade on eetris pühapäeviti, kuid seda on võimalik järelkuulata Raadio2 äpis või ERR-i arhiivist.

Saade on pealkirja saanud peaminister Tiit Vähi kõne "Olukorrast riigis" järgi.

Alates 2021. aasta esimesest kvartalist juhivad saadet Hindrek Riikoja ja Indrek Lepik.

Formaat[muuda | muuda lähteteksti]

Saate pikkus on keskmiselt 55 minutit. Saade algab nädala viie tähtsama sündmuse edetabeliga. Seejärel käsitlevad saatejuhid vabas vormis keskmiselt viit-kuut lõppeva nädalaga seotud aktuaalset teemat.

Aasta viimane saade on traditsiooniliselt kahetunnine tagasivaade lõppevale aastale, kusjuures saates osaleb lisaks kahele saatejuhile ka külaline (eri aastatel erinev).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Saate asutasid 1995. aastal Anvar Samost ja Hannes Rumm[viide?], kes jäid ka saadet juhtima. Saate tempo oli kiire; tollast saadet on kasutatud Eesti kodakondsuse taotlejate eesti keele eksamil eestikeelsest kõnest arusaamise kontrollimisel.

Anvar Samost teatas oma lahkumisest saate "Olukorrast riigis" saatejuhi kohalt 4. veebruaril 2014[1]. Uueks saatejuhiks Anvar Samosti asemele asus Allar Tankler [2].

Vahel on püsisaatejuhte asendanud teised ajakirjanikud, teiste hulgas Janek Luts ja Urmet Kook.

Aastalõpusaate külalisteks on teiste seas olnud Tiit Vähi, Mihkel Mutt (2006 ja 2007), Daniel Vaarik (2013. ja mõnel varasemal aastal).

Signatuur[muuda | muuda lähteteksti]

Saate alguses kõlavas saate signatuuris on kombineeritud helilõike Eesti poliitika kuulsate lausetega:

Signatuuri on kasutatud hiljemalt aastast 2003.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]