Olando kepurė

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hollandlase kübar (Olando-Kepure)

Olando kepurė ehk Hollandlase kübar on 24,4 m kõrgune pikk moreenkalju Läänemere rannajoonel Leedus Karklė külas. Olando kepurė seisab liivarannal selgelt erosioonist uuristatud alal ning on Klaipeda ja Palanga vahelise rannalõigu üheks tähelepanuväärseks osaks.[1] See on rannikupiirkonnas asuva Pajurise Regionaalpargi koosseisu kuuluva pankranniku kõrgeim koht.

Olando kepurė on osa moreeniseljandikust, mis on tekkinud umbes 12 000 – 15 000 aastat tagasi, mil viimase mandrijää liustikud kandsid suuri rahne nende algsest asukohast suurte vahemaade taha ning mil Läänemere rannajoon saavutas sellest perioodist pärinevate rannamoodustistega oma mitmekesise iseloomu ja piirkondliku eripära. Kaljut ümbritsevad mandrijää järkjärgulises liikumises sündinud kuhjumisprotsessi tulemusel Leedu rannajoonele tekkinud kohati kuni 300 m laiused liivarannad luidetega. Olando kepurė on selge näide rannikust, kus viimastel aastakümnetel kuhjumine on asendunud maalihete ja intensiivse erosiooniga ning demonstreerib, kuidas Leedu rannad langevad järk-järgult mere valdusse.

Olando kepurė on olnud alates 19. sajandi algusest navigatsioonimärgiks meremeestele ja kaluritele. Merepinnast kuni 15 meetri kõrgusel laiuv unikaalne valge liivarand on populaarne ajaveetmiskoht umbes 20-minutilise sõidu kaugusel paikneva Klaipeda linna elanikele.[2][3] Klaipeda Melnaragė linnarajoonist algav ja Olando kepurėsse looklev loodusrada teabetahvlitega tutvustab külastajatele ka liivadüünide vahelt paljastunud II maailmasõja aegsete Saksa okupatsioonivägede püstitatud kaitserajatisi.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 "Läänemeri-meie ühine ja kordumatu aare" (PDF). Originaali arhiivikoopia seisuga 4. aprill 2018. Vaadatud 14. juunil 2022.{{netiviide}}: CS1 hooldus: robot: algne URL-i olek teadmata (link) Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt; nime "aare" on määratud mitu korda erineva sisuga.
  2. 2,0 2,1 Olando kepurė, Karklė – Klaipėda, Liettua
  3. 3,0 3,1 Olando Kepure, Klaipeda, Julia Lundin, 12.juuli 2015. (inglise keeles)
  4. 4,0 4,1 Litoriina kognitiivne rada (en:Litorina cognitive path), Avasta Leedut seda külastades! (en:Discover Lithuania with Visit Lithuania!). (inglise keeles) Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt; nime "loodusrada" on määratud mitu korda erineva sisuga.
Vaade merele