Nuubia ulukeesel

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Nuubia eesel)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Nuubia eesel (Equus africanus africanus) on Equus africanuse alamliik ning üks 6000 aastat tagasi kodustatud eesli esivanem.[1][2] Nuubia eeslit peetakse väljasurnud liigiks, kuigi kaks populatsiooni on arvatavasti säilinud:  Kariibi merBonaire saarel ja Elba mäel Egiptuses.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Nuubia eeslil olid pikemad kõrvad kui somaalia eeslil, ulatudes 182-245mm pikkuseni.[3] Nuubia eeslitel puuduvad somaalia eeslitele iseloomulikud sebratriibulise mustriga jalad.

Elupaik ja levik[muuda | muuda lähteteksti]

Nuubia eeslid elasid Sudaanis Nuubia kõrbes ja põhja-Eritreas.

Väljasuremine ja võimalik ellujäämine[muuda | muuda lähteteksti]

Võimalikud nuubia eeslid Bonaire saarel

Nuubia eeslit ei ole nähtud alates 1950ndates-70ndatest ja eeldatakse, et liik on välja surnud[4] Viimased looduseses märkamises olid Eritreas Barka orus ja Eritrea-Sudaani piiril 1970. aastatel õhulendude ajal. Nuubia eesli väljasuremine võib suuresti olla tingitud küttimisest, konkurentsist kariloomadega piiratud kõrberessursside pärast ning ristumisest kodustatud eesliga.[1]

2014/2015 viidi läbi mitokondriaalse DNA analüüs Kariibi mere Bonaire saare metsikute eeslite seas. Uuring hõlmas DNA-proove Bonaire loomadelt, muuseumimaterjali nuubia eeslitelt, proove neljalt somaalia eesli liinilt ja ühelt kodustatud eesli liinilt. Tulemustest selgus, et Bonaire loomad olid väga lähedased teadaolevalt puhtale nuubia eeslile ja väga erinevad teistest eeslitest. Kuigi 2010. aastal avaldatud uuringus leiti, et kaasaegsed eeslid pärinevad kahest metsiku eesli liinist (üks on nuubia eesel, aga teine liin on teadmata).[5] See asjaolu tähendab, et kuna 2014/2015. aasta uuringus kasutati ainult ühte kodustatud eesli liini, siis ei olnud tulemused täpsed. Veenvate tulemuste jaoks tuleb viia läbi testimisi rohkemate eeslitega. Lisaks oli 2014/2015. aasta analüüs ka appikarje Bonaire valitsuse hüljatud loomade sh eeslite tapmise plaani vastu, mistõttu on olemas teatud võimalus, et tulemused on veidi kallutatud.[6]

Elba mäe rahvusparki, Egiptuse ja Sudaani piiril peetakse nuubia eeslite koduks. Siiski on seal elavate loomade tõupuhtus küsitav ja vajab veel uurimist.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]