Nominatiiv-akusatiivne keel

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Nominatiiv-akusatiivne joondus

Nominatiiv-akusatiivne keel ehk akusatiivkeel on keel, milles lause subjekti vorm on sama nii transitiivses kui ka intransitiivses lauses, kuid transitiivse lause objekt on markeeritud teisiti. Transitiivne lause sisaldab transitiivset ehk sihilist verbi, intransitiivne lause sisaldab intransitiivset ehk sihitut verbi. Üldiselt märgitakse intransitiivse lause subjekti tähega S (subjekt), transitiivse lause subjekti tähega A (agent) ja transitiivse lause objekti tähega O (objekt) või P (patsient). Subjekti käänet nimetatakse nominatiiviks ja transitiivse lause objekti käänet akusatiiviks.[1] Kui akusatiivkeeles on kääne, mis on markeerimata (st sellel pole käändelõppu), siis on selleks üldiselt nominatiiv.[2]

Ka eesti keel on akusatiivkeel, mida illustreerivad järgnevad näited. Sealjuures ei ole eesti keeles akusatiivi, vaid transitiivse lause objekti märgitakse peamiselt partitiivis või genitiivis. Tühihulgaga Ø on märgitud markeerimata ehk käändelõputa kääne.

Lind-Ø (S) lenda-b.
lind-NOM lenda-3SG
Mina-Ø (S) kõnni-n.
mina-NOM kõndi-1SG
Mees-Ø (A) ehita-b maja (O).
mees-NOM ehita-3SG maja.PRT
Sina-Ø (A) söö-d suppi (O).
sina-NOM söö-2SG supp.PRT
Õde-Ø (A) kirjuta-s raamatu (O).
õde-NOM kirjuta-PST.3SG raamat.GEN

Lisaks eesti keelele on akusatiivkeelteks näiteks läti keel, vene keel, jaapani keel, hindi keel jpt.

Inglise keeles on akusatiivsüsteem säilinud ainult pronoomenites, mida on näha järgmistes näidetes[2]:

I-Ø (S) dance.
mina-NOM tantsi
’Mina tantsin’
He-Ø (S) dance-s.
tema-NOM tantsi-3SG
’Tema tantsib’
I-Ø (A) love him (O).
mina-NOM armasta tema.ACC
’Mina armastan teda’
He-Ø (A) love-s me (O).
tema-NOM armasta-3SG mina.ACC
’Tema armastab mind’

Muud süsteemid[muuda | muuda lähteteksti]

Peale akusatiivkeelte on olemas ka keeled, kus kasutatakse ergatiivsüsteemi, jagatud ergatiivsust, neutraalset süsteemi või kolmelist süsteemi. Jagatud ergatiivsuse puhul on keeles kasutusel nii ergatiiv- kui ka akusatiivsüsteem. Neutraalse süsteemi korral on intransitiivse lause subjekt (S) ning transitiivse lause subjekt (A) ja objekt (O) samamoodi markeeritud, kusjuures tihtipeale on nad kõik markeerimata ja neid aitab eristada näiteks sõnajärg. Kolmelises süsteemis markeeritakse S, O ja A kõik erinevalt.[1]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Comrie, Bernard 2013. Alignment of Case Marking of Full Noun Phrases. The World Atlas of Language Structures Online. Viimati vaadatud 29.12.2016.
  2. 2,0 2,1 Kroeger, Paul 2005. Analyzing Grammar: An Introduction. New York: Cambridge University Press.