Nikolai Valujev

Allikas: Vikipeedia
Valujev, 2009

Nikolai Sergejevitš Valujev (vn Николай Сергеевич Валуев; sündinud 21. augustil 1973 Leningradis) on vene elukutseline poksija ja kahekordne WBA (World Boxing Association) raskekaalu meister. Oma profipoksijakarjääri jooksul on teda võitnud vaid Ruslan Tšagajev ja David Haye.

Poksikarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast amatöörikarjääri 1993. aastal sai temast elukutseline poksija. Debüütmatši pidas ta ameeriklase John Mortoni vastu, kelle Valujev lõi ta teises raundis nokauti. 1999. aastal tuli ta raskekaalus Venemaa meistriks ja 2000. aastal Pan-Asia meistriks.

Valujev võitles end positsioonile, et võistelda maailmakarika nimel Bob Mirovici, Otis Tisdale'i, Paolo Vidozi, Gerald Noblesi, Attila Levini ja Clifford Etienne'iga.

Esimene valitsusaeg WBA meistrina[muuda | muuda lähteteksti]

2005. aastal võitles Valujev WBA raskekaalu meistri John Ruiziga ja võitis 12-raundise võitluse. Kaks kohtunikku eelistasid Valujevit punktidega 116–114 ja 116–113, kolmas kohtunik nägi võitlust 114–114 viigina – Valujev sai piisavalt punkte ning võitis võistluse. See võit tuli pärast nappi Larry Donaldi alistamist tiitlimatšil.

Juunis 2006 alistas Valujev raskekaalus (siis 44–0, 33 nokauti) Hannoveris Saksamaal toimunud WBA meistrivõistlustel vastase Owen Becki (25–3, 18 nokauti) kolmandas raundis tehnilise nokautiga.

Oktoobris 2006 võitles Valujev Monte Barrettiga ja alistas ta 11. raundis tehnilise nokautiga, see oli Valujevi 45. võit. Barrett suruti maha kaks korda kaheksandas ja korra üheteistkümnendas raundis, kuid tal õnnestus jalule saada. Pärast teist mahasurumist 11. raundis hüppas tema treener James Ali Basheer ringi, et võitlus peatada.

Jaanuaris 2007 võitles Valujev St. Jakobshalles Šveitsis Jameel McCline'iga (38-6-3, 23 nokauti). Valujev võitis matši pärast seda kui McCline vigastas kolmandas raundis löögil oma põlve ja ei olnud võimeline jätkama.

WBA meistri nimetuse kaotamine Tšagajevile[muuda | muuda lähteteksti]

Valujev ja Ruslan Tšagajev, 2007

Turniiris, mis pidi selgitama, kes järgmisena Valujeviga tema tiitli eest võitleb, alistas Ruslan Tšagajev (Usbekistan) John Ruizi, kes kaotas meistrivõistluse Valujevile 2005. aastal. Tiitli kaitsmise võitlus peeti 14. aprillil 2007. Tšagajev alistas Valujevi punktidega 111–111, 115–113 ja 114–114.

Valujev vahetas treenerit. Manuel Gabrielani asemele tuli Aleksandr Zimin, kes treenis vana Nõukogude Liidu amatöörpoksijate meeskonda.

29. septembril 2007 alistas Valujev Oldenburgis (Saksamaa) Jean-Francois Bergeroni kaheteistkümne raundi ühehäälse tulemusega (118–111 kõigil kolmel kaardil).

Uuesti WBA meistriks[muuda | muuda lähteteksti]

16. veebruaril alistas Valujev senise WBA meistri Sjarhei Liahhovitši (Valgevene), võites kõik raundid Nürnbergi areenil (Saksamaa). Võit andis Valujevile õiguse võidelda Tšagajeviga, ainsa mehega, kes teda karjääri jooksul alistanud oli, taas WBA meistri selgitamise matšis. Võistlus oli planeeritud 5. juulile 2008, ent Tšagajev taganes vigastuse tõttu. Valujev võitles hoopis John Ruiziga 30. augustil 2008 ja WBA otsustas Tšagajevist teha "puhkusel tšempioni". Valujev alistas Ruizi ühehäälse tulemusega, Valujevi ja Tšagajevi võitlus oli planeeritud mitte hiljemaks kui 26. juuni 2009, et otsustada, kes saab WBA tšempioniks. Nende planeeritud kordusmatš 30. mail 2009 tühistati Tšagajevi viirusinfektsiooni tõttu ja 24. juulil 2009 avalikustati Tšagajev mitte kui "puhkusel tšempion", vaid kui esimene väljakutsuja.

Teise valitsusaja tiitli esimene kaitsmine oli Valujevil 46-aastase neljakordse raskekaalu maailmameistri Evander Holyfieldi vastu 20. detsembril 2008. Selle matši võitis Valujev vastuolulise otsusega, kuna mõningad pealtvaatajad arvasid, et Holyfield võitis enamiku raunde.

WBA meistrivõistluste teine[muuda | muuda lähteteksti]

7. novembril 2009 jäi Valujev meistrimatšis Nürnbergis David Hayele alla punktidega 114–114, 116–112, 116–112.

Näitlejakarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Valujevi esimene filmiroll oli 2006. aastal Saksa filmis "7 Zwerge – Der Wald ist nicht genug".

2008. aastal oli Valujevil peaosa Filipp Jankovski filmis "Kamennaja baška" ("Stonehead"), kus ta mängis endist poksijat, kes kaotas mälu. Film sai peaauhinna filmifestivalil "Window to Europe". Pärast filmi "Kamennaja baška" edu teatati, et Valujev osaleb veel korraga kahes filmis.

Väljaspool poksiringi[muuda | muuda lähteteksti]

Jaanuaris 2006 süüdistati Valujevit turvatöötaja ründamises Spartak Ice Palace'is Peterburis Venemaal. Kriminaaluurimist kohalik politsei ei algatanud.

Valujev on koostöös vene ajakirjaniku Konstantin Ossipoviga kirjutanud raamatu "Minu 12 raundi", mis ilmus vene keeles. Raamat juurdleb tema elu üle üldiselt ning eriti keskendub tema poksikarjäärile. Selle raamatu eest sai Valujev auhinna Peterburi linnavalitsuselt.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Valujevil on tatarlasest vanaisa. Oma naise Galja võlus ta enda kirjutatud luuletustega. Neil on kaks last: tütar Irina ja poeg Grigori. Valujev on vene õigeusku kristlane. Nooruses mängis ta vee- ja korvpalli.