Nikolai Valujev

Allikas: Vikipeedia

Nikolai Sergejevitš Valujev (vn Николай Сергеевич Валуев; sündinud 21. augustil 1973 Leningradis) on professionaalne vene poksija ja kahekordne WBA (World Boxing Association) raskekaalu tšempion. Oma profipoksikarjääri jooksul on teda võitnud vaid Ruslan Chagajev ja David Haye.

Poksikarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast amatöörikarjääri 1993. aastal sai temast professionaalne poksija. Tema debüütmatš oli ameeriklase John Mortoni vastu ning Valujev lõi ta teises raundis nokauti. 1999. aastal võitis ta Vene raskekaalu tiitli ja 2000. aastal võitis Pan-Asia tiitli.

Valujev võitles end positsioonile, et võita maailmakarika eest Bob Mirovic´it, Otis Tisdale´i, Paolo Vidoz´i, Gerald Nobles´it, Attila Levin´it ja Clifford Etienne´i.

Esimene valitsusaeg WBA tšempionina[muuda | muuda lähteteksti]

2005. aastal võitles Valujev WBA raskekaalu tšempioni John Ruiz´iga ja võitis kaheteistkümne-raundise võitluse. Kaks kohtunikku eelistasid Valujevit punktidega 116-114 ja 116-113, kolmas kohtunik nägi võitlust 114-114 viigina - Valujev sai piisavalt punkte ning võitis tiitli. See võit tuli pärast nappi Larry Donald´i alistamist tiitli elimineerimise matšil.

Juunis 2006, tema esimesel WBA raskekaalu tšempioni tiitli kaitsmisel, alistas Valujev (siis 44-0, 33 nokauti) Hannoveris Saksamaal vastase Owen Beck´i (25-3, 18 nokauti) kolmandas raundis tehnilise nokautiga.

Oktoobris 2006 võitles Valujev Monte Barrett´iga ja alistas ta 11. raundis tehnilise nokautiga, see oli Valujevi 45. võit. Barrett suruti maha kaks korda kaheksandas ja korra üheteistkümnendas raundis, kuid tal õnnestus jalule saada. Pärast teist mahasurumist 11. raundis, hüppas tema treener James Ali Basheer ringi, et võitlus peatada.

Jaanuaris 2007 võitles Valujev St. Jakobshalle´s Šveitsis Jameel McCline´iga (38-6-3, 23 nokauti). Valuev võitis matši, kaitstes edukalt oma tiitlit, pärast seda kui McCline vigastas kolmandas raundis löögil oma põlve ja ei olnud võimeline jätkama.

WBA tiitli kaotus Chagaev'ile[muuda | muuda lähteteksti]

Turniiris, mis pidi selgitama, kes järgmisena Valujeviga tema tiitli eest võitleb, alistas Ruslan Chagaev (Usbekistan) John Ruiz´i, kes kaotas meistrivõistluse Valujevile 2005. aastal. Tiitli kaitsmise võitlus peeti 14. aprillil 2007. aastal. Chagaev alistas Valujevi punktidega 111-111, 115-113 ja 114-114.

Valujev vahetas treenereid, Manuel Gabrielan´i asemele Aleksandr Zimin´i, kes treenis vana Nõukogude Liidu amatöörpoksijate meeskonda.

29. septembril 2007 aastal alistas Valujev Oldenburgis (Saksamaa) Jean-Francois Bergeron´i kaheteistkümne raundi ühehäälse tulemusega (118-111 kõigil kolmel kaardil).


Saab taas WBA tšempioniks[muuda | muuda lähteteksti]

16. veebruaril alistas Valujev endise tiitlihoidja Sjarhei Liahhovitš´i (Valgevene), võites kõik raundid Nürnbergi areenil (Saksamaa). Võit andis Valujevile õiguse võidelda Chagaev´iga, ainsa mehega, kes teda karjääri jooksul alistanud oli, taaskord WBA tiitlile. Võitlus oli planeeritud 5. juulile 2008. aastal, ent Chagaev taganes vigastuse tõttu. Valuev võitles hoopis John Ruiz´iga vabale tiitlile 30. augustil 2008 ja WBA otsustas Chagaevist teha "puhkusel tðempioni". Valujev alistas Ruiz´i ühehäälse tulemusega, Valujev´i ja Chagaev´i võitlus oli planeeritud mitte hiljemaks kui 26. juuni 2009, et otsustada, kes saab WBA tðempioniks. Nende planeeritud rematð 30. mail 2009 tühistati Chagaev´i viirusinfektsiooni tõttu ja 24. juulil 2009. aastal avalikustati Chagaev mitte kui "puhkusel tðempion", vaid kui esimene väljakutsuja.

Teise valitsusaja tiitli esimene kaitsmine oli Valujev´il 46-aastase neljakordse raskekaalu maailmameistri Evander Holyfield´i vastu 20. detsembril 2008. aastal. Selle matši võitis Valuev vastuolulise otsusega, kuna mõningad pealtvaatajad arvasid, et Holyfield võitis enamiku raunde.


WBA tiitli kaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Teisel tiitli kaitsmisel 7. novembril 2009. aastal kaotas Valujev oma tiitli David Haye´le Nürnbergis punktidega 114-114, 116-112, 116-112.


Näitlejakarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Valujevi esimene filmiroll oli 2006. aastal Saksa filmis 7 Zwerge - Der Wald ist nicht genug. 2008. aastal oli Valujevil pearoll Philip Yankovki filmis Stonehead, kus ta mängis endist poksijat, kes kaotas mälu. Film sai peaauhinna filmifestivalil "Window to Europe". Pärast filmi Stonehead edu teatati, et Valujev osaleb veel korraga kahes filmis.


Väljaspool poksiringi[muuda | muuda lähteteksti]

Jaanuaris 2006 süüdistati Valuev´it turvatöötaja ründamises Spartak Ice Palace´is Sankt-Peterburis Venemaal. Kriminaaluurimist kohaliku politsei poolt ei algatatud kunagi. Valuev on vene keeles kirjutanud raamatu "Minu 12 raundi", koostöös vene ajakirjaniku Konstantin Osipov´iga. Raamat juurdleb tema elu üle üldiselt ning eriti keskendub tema poksikarjäärile. Selle raamatu eest sai Valuev auhinna Sankt-Peterburi valitsuselt.


Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Valujevil on tatarlasest vanaisa. Oma naise Galja võlus ta omaloomingulise luulega. Neil on kaks last, tütar Irina ja poeg Grigori. Valujev on vene õigeusku kristlane. Nooruses mängis ta vee- ja korvpalli.