Nicéphore Niépce

Allikas: Vikipeedia
Joseph Nicéphore Niépce

Joseph Nicéphore Niépce (7. märts 1765 Chalon-sur-Saône, Prantsusmaa5. juuli 1833 Chalon-sur-Saône) oli prantsuse leiutaja, üks fotograafia alusrajajaid ja pioneere.

Varaseim säilinud foto "Vaade aknast Le Gras'le" (pr. k. "Vue de la fenêtre du domaine du Gras") on tehtud 1826. aastal, kasutades pimekambrit (camera obscura).

Noorpõlv[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nicephore Niepce

1786.aastal alustas Niépce õpingutega Angers´s, kuid lahkus sealt 1788 ja ühines Chalon-sur-Saone´i piirivalvega. Aastal 1789 algas Prantsuse Revolutsioon ning 1792 pidi ta liituma Prantsusmaa Revolutsioonilise armeega. 1794.aastal lahkus Nicéphore armeest, kolis koos oma vanema venna Claude´iga Nizzasse ja abiellus. Järgmisel aastal sündis nende perre poeg Isidore. 1797.aastal reisis Nicéphore koos pere ja vennaga Sardiiniasse, kuid aasta hiljem naasid nad Nizzasse, kus vennad kavandasid oma esimesed fotograafia-alased projektid. 1801.aastal kolis Nicéphore oma pere ja vennaga tagasi Chalon-sur-Saone´i, kus nad hakkasid juhtima perekondlikku kinnisvaraettevõtet, mida oli varasemalt juhtinud Niépce ema (kuni aastani 1785, mil tema abikaasa suri).

Fotograafia ei olnud algselt Niépce´i peamine huviobjekt. Niépce ja Claude kulutasid kogu oma päranduse ''Pyreolophore'''i leiutamisele. ''Pyreolophore'' – leiutis, mida kasutati laeva peamise energiaallikana. 1807.aastal said vennad Niépced sellele kümneks aastaks patendi. 1816, aasta enne patendi aegumise tähtaega, lahkus Claude Chalon-sur-Saone´ist Pariisi ja sealt 1817.a. Inglismaale, et üritada leiutisele laialdasemat kasutust leida. Pärast venna lahkumist hakkas Nicéphore tegema fotograafia-alaseid katsetusi.

Panus fotograafiasse[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vaade aknast Le Gras's (1826)

Niépce on esimene fotograaf maailmas, kes 1820. aastail sai püsivaid kujutisi, mis olid “joonistatud valguse abil”. Tema peamiseks huviks oli graafika reprodutseerimine ja graafikatehnikas teostatud kunstiteoste reprodutseerimine. Trükikõlblike litograafiliste kivide valmistamise katseid alustas Niépce 1816.aastal, seejärel eksperimenteeris ta pimekambriga. Esimesed negatiivsed kujutised sai Niépce 1820.aastate algul. Niépce heliogravüür 1822.aastast, mis on arvatavasti maailma esimene, oli gravüür Pius VII-st, kuid teose originaal on hävinud. Paberile saadud trükised olid Niépce´i tegelikuks ambitsiooniks – seda protsessi hakkas ta nimetama heliograafiaks ehk päikese abil joonistamiseks.

Niépce esimene edukas katse loodust fotograafiliselt jäädvustada õnnestus tänu valgusele ning 1826.aastal sündiski maailma esimene foto: koduõuevaade tema tööruumi aknast. Töö kannab pealkirja Vaade aknast Le Gras'le (pr.k. Vue de la fenêtre du domaine du Gras). Niépce kasutas vask- ja tinaplaate, mis olid kaetud asfaldi, lavendliõli ja petrooleumi seguga. Ta asetas plaadi objektiiviga varustatud pimeruumis (camera obscura) kujutise tekkimise tasapinnale, kujutise saamiseks vajalik säriaeg oli 4–8 tundi. Selle tulemusel sai Niépce negatiivse reljeefse kujutise, mille kattis trükivärviga ja tegi sellest positiivsed pabertõmmised.

1829.aastal alustas Niépce fotograafiliste protsesside alast koostööd Jacques Louis Mandé Daguerre´iga. Katsetes kasutati joodiaurudes tundlikustatud tina- ja hõbeplaate, millel oli küll suurem valgustundlikkus, kuid saadud kujutis säilis vaid mõned minutid. 1832.aastal arendasid nad koos välja nn. physautotype´i protsessi, milles kasutati lavendliõli. Pärast Niépce´i surma aastal 1833 jätkasid tema poolelijäänud tööd Daguerre ja Niépce´i poeg Isidore. Nad töötasid välja Niépce´i ideele sarnaneva uue tehnoloogia: kujutise nähtavaks muutmine elavhõbeda aurudes ja seejärel kinnitamine keedusoola abil. Daguerre nimetas seda dagerrotüüpiaks.

Tähtsus fotograafia arengule[muuda | redigeeri lähteteksti]

Joseph Nicéphore Niépce suri ootamatult 1833. aastal – ükski tema leiutis polnud ametlikult tunnustatud. Hiljem on ajaloolased taasväärtustanud Niépce´i leiutisi ja tänaseks on üldteada, et tema heliograafia protsess oli esimene edukas näide sellest, mida nüüd nimetatakse fotograafiaks: pilt, mis on loodud valgustundlikule pinnale valguse mõjul.

Alates aastast 2008 on Niépce foto “Vaade aknast Le Gras´s” eksponeeritud Harry Ransomi Humanitaaruuringute Keskuses Texase Ülikoolis Austinis. Pikka aega arvati, et pilt on ajaloole kadunud, kuid 1952.aastal leidsid heliogravüüri (nagu Niépce oma leiutise oli nimetanud) fotoajaloolased Alison ja Helmut Gernsheim. Kodaki laboril oli tegemist, et seda korralikult reprodutseerida, lõpptulemusena aga saadi koopia, mis tänaseks läbi käinud vist kõikidest vähegi tõsisematest fotoajakirjadest ja –raamatutest.

Kuu kraater Niepce on oma nime saanud Joseph Nicéphore Niépce järgi.

Allikad[muuda | redigeeri lähteteksti]