New York City Landmarks Preservation Commission

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pennsylvania raudteejaama lammutamine oli konserveerimisliikumiste üks peamisi ajendeid, mille tulemusena loodi New Yorgis vastav komisjon

New York City Mälestusmärkide Säilitamise Komisjon (inglise keeles New York City Landmarks Preservation Commission (LPC)) on New Yorgi linnaagentuur, kelle ülesandeks on linna vaatamisväärsuste säilitamise õigusaktide haldamine.

Komisjon asutati aprillis 1965 linnapea Robert F. Wagneri initsiatiivil seoses aasta varasema pahameelega Pennsylvania raudteejaama hävitamise pärast, mille kohale rajati praegune Madison Square Garden. Komisjon vastutab New Yorgi linna arhitektuuriliselt, ajalooliselt ja kultuuriliselt oluliste ehitiste ja alade kaitsmise eest, andes neile mälestusmärgi või ajaloolise piirkonna staatuse ja reguleerides neid pärast nende määramist. See on suurim kohaliku omavalitsuse alluvusse kuuluv konserveerimisamet Ameerika Ühendriikides.

Mälestusmärkide säilitamise komisjon koosneb 11 volinikust ning seadus nõuab vähemalt kolme arhitekti, ühe ajaloolase, ühe linnaplaneerija või maastikuarhitekti, ühe kinnisvaramaakleri ja vähemalt viie elaniku kaasa arvamist (üks elanik igast New Yorgi linna viiest linnaosast).

Mälestusmärkide säilitamise seaduse kohaselt peab hoone olema vähemalt kolmkümmend aastat vana, enne kui komisjon saab selle tunnistada mälestusmärgiks. Linnaõigus lubab ka komisjoni otsuse tühistamist, kui kaebus esitatakse 90 päeva jooksul pärast ehitise lisamist säilitamise nimekirja.