New National Stadium (Tokyo)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vaade Tokyo uuele rahvusstaadionile

Uus rahvusstaadion (新 国立 競技場, Shin kokuritsu kyōgijō) on mitmeotstarbeline staadion Kasumigaokas, Shinjukui ringkonnas, Tokyos, Jaapanis. Staadion toimib nii peastaadionina ava- ja lõpptseremooniatel, kui ka kergejõustikuvõistluste toimumiskohana 2020. aasta suveolümpiamängudel ja 2020. aasta suveparaolümpiamängudel.

Endine staadion valmis 1958. aastal Jaapani rahvusstaadionina endise 1924. aastal ehitatud Meiji Jingu Gaieni staadioni asemele. Selle esimene suurem võistlus oli 1958. aasta Aasia mängud. Staadion oli peastaadioniks ava- ja lõputseremooniatel, aga ka kergejõustikuvõistluste toimumispaigana 1964. aasta suveolümpiamängudel. Jaapani jalgpallikoondise kodumängud ja suuremad jalgpalliklubi karikavõistluste finaalid peeti sel staadionil. Staadioni ametlik mahutavus oli 57 363, kuid tegelik mahutavus oli vaid 48 000 kohta.

Staadion püsis suhteliselt tervena 2011. aasta Tōhoku maavärina ja tsunami järel. Jaapani olümpiakomitee rahvusvaheliste suhete direktor Yasuhiro Nakamori ütles ajalehele Around the Rings, et ta seostab seda Jaapani rangete ehitusseadustike täitmisega.

Vana rahvusstaadioni lammutamine viidi lõpule 2015. aasta mais, võimaldades uue staadioni ehitamist alustada 11. detsembril 2016. aastal.

Uue staadioni esialgsed plaanid muutusid 2015. aasta juulis, kui Jaapani peaminister Shinzō Abe teatas suurenenud ehituskuludest. Seetõttu ei olnud uus staadion 2019. aasta ragbi maailmameistrivõistlusteks valmis, nagu algselt oli ette nähtud. Arhitekt Kengo Kuma loodud uus projekt valmis detsembris 2015. aastal ja see realiseerus 30. novembril 2019. aastal. Staadioni ametlik avamine peeti 21. detsembril 2019. aastal

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]