Neuschwansteini loss

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Neuschwansteini lossi lõunafassaad

Neuschwansteini loss (tõlkes 'Uus luigekivi'; saksa Schloss Neuschwanstein; algselt Neue Burg Hohenschwangau) on loss Saksamaal Baieris Švaabimaal Ostallgäu kreisis Schwangau vallas Füsseni linna lähedal Hohenschwangaus. Lossi arhitektiks oli Eduard Riedel. Lossi ehitati aastail 1869–1892 ning osa algselt plaanitust on tänini ehitamata. Selle läheduses asub veel teinegi kuulus loss Hohenschwangau loss.

Neuschwansteini loss

See on üks tuntumaid vaatamisväärsusi Lõuna-Saksamaal, seda kutsutakse ka Muinasjutulossiks. Selle lossi arhitektuur ja sisekujundus peegeldavad 19. sajandi ehituskunsti tipptaset. Lossist on saanud üks romantismiajastu sümboleid. Lossi lasi ehitada Baieri kuningas Ludwig II. Samaaegselt Neuschwansteiniga plaanis Ludwig II lasta ehitada ka veel suhteliselt sarnase ilmega Falkensteini lossi, kuid need plaanid jäid teostamata.

Lossi seintel olevad freskod kujutavad stseene Richard Wagneri ooperitest "Tannhäuser", "Tristan ja Isolde", "Lohengrin", "Parsifal" ja "Nürnbergi meisterlauljad".

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Algselt olid sellel kohal iidse linnuse varemed. Linnuse nimeks oli Schwanstein. Ludwig II otsustas selle koha peale ehitada uue lossi ning andis sellele nime Neuschwanstein. Lossi ehitamiseks eemaldati vanad alusmüürid. See jäi tema poolt viimaseks ehitatud lossiks. Ta suri 13. juunil 1886. Selleks ajaks oli lossi ehitatud 17 aastat ja sellest oli valmis vaid kolmandik. Kuningas Ludwig II sai seal elada vaid 172 päeva. Ta oli soovinud, et loss jääks külastajatest puutumatuks, kuid juba kuus nädalat peale tema surma, avati loss külastajatele.

Tänapäeval külastab lossi kõrghooajal kuni 5000 turisti päevas.

Aastas külastab Neuschwansteini üle miljoni turisti[1]. Neuschwansteini loss kandideeris seitsme uue maailmaime hulka.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://www.schloesser.bayern.de/deutsch/presse/archiv08/neuschwan/internet.htm Baieri rahandusministeeriumi pressiteade (saksa keeles)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]