Naisesaagimine

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Naisesaagimine on mustkunstitrikk, milles luuakse illusioon pooleks saetud elavast inimesest.

Mustkunstnik palub oma abilisel (tavaliselt naisterahval, harva meesterahval) kasti pikali heita. Seejärel sulgeb mustkunstnik kasti ja saeb kasti pooleks, ta eraldab kastipooled ja publikule tundub, et naine saeti pooleks. Mõne hetke pärast asetab mustkunstnik kastipooled taas kokku ja naine astub kastist tervena välja.

Ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Küsimus, kes esimesena sellise etteastega hakkama sai on tänaseni vaidluse all. Osad allikad väidavad, et Itaalia mustkunstnik Torrini esines Paavst Pius VII-le aastal 1809. Kuid seda peetakse välja mõeldiseks, sest on kaheldav, et selline mustkunstnik üldse elas tol perioodil ning seda peetakse ühe prantsuse kirjaniku luiskelooks. Teise versiooni järgi astuti taolise etteastega üles vanas Egiptuses, kuid ka see lugu pole kinnitust leidnud.

Kuid on kindlalt teada, et aastal 1920 astus üles mustkunstnik P. T. Selbit oma illusiooniga "Naisest Läbi saagimine", mis sarnaneb tänapäevaste versioonidega vähe, sest naine oli täielikult kastis sees.

Järgmisel aastal täiustas poola päritolu ameerika mustkunstnik Horace Goldin illusiooni nii, et naise pea ja jalalabad paistsid kastide otstest.

Naise poolekssaagimise moodused[muuda | muuda lähteteksti]

On palju mooduseid, kuidas naist pooleks saagida. Neist tuntumad on Selbiti ja Goldini variant.

Selbiti variant[muuda | muuda lähteteksti]

Mustkunstnik kutsub publiku seast mitu vabatahtliku etteastest osa võtma, seejärel palub mustkunstnik oma naisassistendil lühikeste jalgadega lauale istuda. Mustkunstnik palub siis ühel vabatahtlikul daami jalad spetsiaalsete jalarihmade, mille küljes on pikk ja tugev nöör, kinni panna. Kui vabatahtlik on sellega hakkama saanud võtab mustkunstnik nööri otsas ja ajab selle läbi laua oleva augu ja palub sel vabatahtlikul nöör pingule tömmata ning daami jalad jäävad ühte otsa. Seejärel laseb mustkunstnik teisel vabatahtlikul panna nööriga rihm ümber daami kaela. Sellel rihmal on ka kinnitused käte jaoks. Kui daam on korralikult rihmadega kammitsetud ajab mustkunstnik nööri läbi augu lauas, kuid see on teises otsas kui eelmine, ja palub vabatahtlikul nöör tasapisi pingule tõmmata. Nüüd lebab daam laual kinniseotuna ja siis toovad mustkunstniku teised assistendid kaks põhja ja ühe otsata kasti, mis asetatakse naise peale. Nüüdseks on daam publiku silme eest varjatud. Ta palub endale appi kolmanda vabatahtliku ning meenutab kahele eelmise vabatahtlikule, et nad hoiaksid nööre pingul, ja võtab seejärel pika sae, mille ühe poole annab ta kolmandale vabatahtlikule ja teisest haarab ise ning nad hakkavad kastist läbi saagima. Nad saevad rahulikult läbi kasti kuni lõpuni. Publik arvab, et nad on saaginud läbi kastis lebava naise. Kui mustkunstnik ja vabatahtlik on saagimise lõpetanud võtab mustkunstnik sae kastist välja ja palub oma abilistel kastid eemaldada ja publiku imestuseks on naine ikka ühes tükis. Daam päästetakse kammitsatest vabaks ja illusioon on lõppenud.

Goldini variant[muuda | muuda lähteteksti]