Naghaš Hovnathan

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Naghaš Hovnathani maalingud Etšhmiadzini kloostris
Kuningas Trdat abikaasa Aškeni ja õe Hosroviduhtiga. Naghaš Hovnathan, 18. sajand, Etšhmiadzini katedraal

Naghaš Hovnathan (armeenia keeles Նաղաշ Հովնաթան; 16611722) oli armeenia luuletaja, ašuug, maalikunstnik ja Hovnathanjani kunstnikesuguvõsa esiisa.

Eluloolist[muuda | muuda lähteteksti]

Hovnathan sündis 1661. aastal preestri perekonnas Šorothi linnas (praegune Şurud Nahhitševanis). Alghariduse sai ta oma isalt Hovhannes Vardapetilt, edasi õppis ta Agulise Apostel Toomase kloostris (Nahhitševanis). Temast sai mitmekülgne kunstnik: olles luuletaja ja laulja, oli ta ka tuntud maalija (kunstniku eesnimi Naghaš tähendabki pärsia keeles maalijat).

Naghaš abiellus küllalt noores eas ja tal oli kaks poega: Hakob, kellest sai nii luuletaja kui ka maalija nagu isast, ja Harutjun, kes õppis samuti maalijaks. Perekonna talent jätkus edasistes sugupõlvedes: Hovnatanjani perekonnast on tulnud viis põlvkonda maalikunstnikke ligi kahe sajandi jooksul[1].

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Kunstnik veetis enamuse oma elust Tbilisis ja Jerevanis. Teda peetakse üheks kõige silmapaistvamaks hiliskeskaja Armeenia luule viljelejaks ja tema looming on väga lähedane ašuugide omale. 1710. aastal läks ta Tbilisisse ja lisaks tegutsemisele maalijana sai temast ka õukonnalaulik. Hovnathanilt pärineb enam kui sada satiirilist, romantilist, valgustuslikku ja joogilaulu[2].

Hovnathan kaunistas maalingutega Etšhmiadzini katedraali aastail 1712–1721[3].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]