Nafta- ja gaasiuuringud
See artikkel annab lühiülevaate nafta- ja gaasiuuringutest; nafta ja gaasiga seotud üldmõisted leiad artiklitest Nafta- ja maagaasitööstus ja Maateaduste mõisteid. |
Nafta- ja gaasiuuringud (ka nafta- ja gaasirakendusuuringud, süsivesinikeuuringud) on rakendusuuringud, mille peamine eesmärk on settebasseini või selle osa süsivesinikupotentsiaali hindamine nii kvalitatiivselt (süsivesinike tekke tõenäosus, lõksude tüüp jne) kui ka kvalitatiivselt (avastamata varude maht).
Selleks määratletakse süsivesinike kandesüsteem, asetades selle evolutsioonilisse raamistikku nii ajas kui ruumis alates geoloogilise ajaloo algusest kuni tänapäevani. Selleks peame kasutama järgmist:
- spetsiaalsed teadusdistsipliinid, nagu geokeemia, sedimentoloogia, stratigraafia ja struktuurigeoloogia integreeritult;
- spetsiaalsed mõõdistamisvahendid teabe kogumiseks maapinnalt (kuni mitme tuhande meetrini) ja/või raskesti ligipääsetavatelt aladelt (kõrb, metsad jne);
- keerukad arvutitehnikad protsessi haldamiseks ja kogutud andmete suure hulga tõlgendamiseks ning tegelikku olukorda simuleerivate mudelite loomiseks (st võimelised andmeid koguma, et mudelit võimalikult õigesti ja täielikult rekonstrueerida).
Uuringute algfaasis, st kui nimetatud meetodite tehnilisi andmeid pole veel saadud, saavad naftaettevõtted kasutada uuringuid, analüüse või andmebaase, mis on kättesaadavad uurimisinstituutides, ülikoolides, geoloogiaettevõtetes ja -uuringutes, eraettevõtetes või nende riikide riigiarhiivid, kus nad tegutsevad, et saada esialgne ülevaade konkreetse geograafilise piirkonna süsivesinikupotentsiaalist.
Nendele uuringutele ja andmetele juurdepääsemiseks on palju võimalusi; mõnel juhul on need üldkasutatavad ja vabalt kättesaadavad, mõnel juhul saab neid osta. Teine laialt omaksvõetud lahendus on konkreetsete andmebaaside loomisele suunatud projekti rahastamine.
Naftauurimine hõlmab selliseid põhitegureid nagu kogutud andmete usaldusväärsus, nende kättesaadavus, mitmekesisus ja üksikasjalikkus.
Geofüüsikalised uuringud (nafta- ja gaasitööstus)
Geofüüsikalised uuringud on rakendusuuringud ning naftauurimisel kasutatakse geofüüsikat kaudse metoodikana ning koos geoloogiaga süsivesinike akumuleerumiseks potentsiaalselt soodsate settebasseinide tunnuste tuvastamiseks ja lokaliseerimiseks.