Mylène Farmer

Allikas: Vikipeedia
Mylène Farmer
Mylène Farmer NRJ Music Awards 2012.jpg
Info
Sünninimi Mylène Jeanne Gautier
Sündinud 12. september 1961 (53-aastane)
Päritolu Prantsusmaa
Stiil(id) Pop, rock
Amet(id) Laulja, laulukirjutaja, näitlejanna
Tegev 1984

Mylène Farmer (sündinud 12. septembril 1961 Montréalis) on prantsuse laulja. Oma enam kui 30 miljoni müüdud plaadiga on ta kõigi aegade üks edukamaid prantsuse lauljaid[1]. Praeguseks on ta püstitanud Prantsusmaal muusikaedetabelis esikohal olnud lugude rekordi – 12.

Biograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mylène Gautier on sündinud Montréali äärelinnas Pierrefondsis. Tema vanemad kolisid Prantsusmaalt Kanadasse 1950. aastate lõpus, kui insenerist isa sai tööd ühel tammil. Tema perekond kolis tagasi Prantsusmaale, kui Mylène oli 8-aastane. Nad asusid elama ühte Pariisi äärelinna Ville-d'Avray'sse. Teismeliseeas oli tema suureks kireks ratsutamine. 17-aastaselt avastas Farmer oma teise kire – näitlemise. Ta jättis tallid maha ja võttis kolmeaastase kursuse Cours Florent'is, ühes Pariisi draamakoolis. Oma nime muutmine Mylène Farmeriks oli lugupidamisavaldus oma iidolile, 1930. aastate Hollywoodi näitleja Frances Farmer'ile, ta hakkas raha teenima modellina ja näitlejana televisioonis. Aastal 1984 kohtas ta Laurent Boutonnat', noort filmitundengit (kes käis samuti Cours Florentis), kui ta vastas ühe ajalehe kuulutusele, kus otsiti näitlejannat ühele väiksele filmile, mille kallal Laurent töötas. Farmer ja Boutonnat said sõpradeks ja sepitsesid loomingulise partnerluse, kirjutades ja produtseerides muusikat koos. Boutonnat, kelle ambitsiooniks oli saada filmirežissööriks, on paljude Mylène'i videote tagant tõukavaks jõuks. Suur osa Farmeri kuulsusest ja edust saab omistada tema viimistletud ja teatraalsetele videotele, mida saab vaadata, kui lühikesi filme ("Pourvu qu'elles soient douces" kestab 17 minutit, samas "California" oli juhitud Abel Ferrara poolt ja maksis $700 000). Tema kontserte võrreldakse tihti Michael Jackson ja Madonna omadega. Farmer sai kuulsaks oma šokeeriva poeetilise lüürikaga ja konkreetsete muusikavideotega: "Maman a tort" rääkis ühe väikese tüdruku armastusest oma naissoost haigla õesse. "Pourvu qu'elles soient douces" omab sodoomia vihjeid; video on tehtud 18. sajandi keretäie andmisest. "Libertine"'i kohta on öeldud, et see on esimene kord, kui laulja esineb muusikavideos alasti. "Que mon cœur lâche" rääkis armastusest AIDSi ajastul; muusikavideos on stseen kuidas Jumal ütleb Jeesusele, et enam ta teda Maale ei lase, kuna eelmine kord "oli see katastroof". Farmer on kõige edukam ja provokatiivsem naissoost prantsuse artist, ainukese artistina Prantsusmaal omab ta plaatina staatust iga stuudio albumi eest. Ta on samuti väga populaarne Belgias, Šveitsis, Venemaal ja mõningates Ida-Euroopa osades.

Tema tuntuimad laulud on "Désenchantée", "Pourvu qu'elles soient douces", "Sans contrefaçon", "Libertine", "C'est une belle journée", "Rêver", "Oui mais... non", "XXL", "California" ja "Les mots".

Debüüt (1984–1989)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Boutonnat ja noor laulukirjutaja Jérôme Dahan kirjutasid Mylène'i esimese hiti "Maman a tort". See jõudis kohe peale ilmumist 1984. aasta märtsis Prantsusmaa edetabelite tippu. Laulu video maksis 5000 franki, aga mõjutas palju muusikamaailma. Boutonnat esitles Farmer'it kui provokatsioonilist Lolita figuuri. Tema esimene album Cendres de lune, läks müüki 1986. aasta jaanuaris ja seda saatis üüratu edu, müües üle 1 miljoni eksemplari. Farmeri romantiline ja sensuaalne lüürika (mida ta ise kirjutab), on paljuski inspireeritud 19. sajandi kirjandusest ja sofistlikust meloodiast (kirjutatud Boutonnati poolt). Boutonnat võttis enda hoolt kanda Farmeri videod, kasutades nendel oma eristavat stiili. Video, mis saatis "Libertine"'t on näiteks palju kokku viidud 18. sajandi erootikaga. Farmer, ühe pehme küünla valgel, on mähitud müstika ja kahemõttelisuse aura surilinasse. (See erootiline olemus on lauljanna kaubamärk läbi tema tulevase karjääri, mõjutades sellega järgnevaid videosid: "Tristana" ja "Sans contrefaçon"). 1988, Boutonnat ja Farmer alustasid oma teise albumi Ainsi soit je... tegemist. Selles albumis oli sama sünge ja erootiline atmosfäär, nagu lauljanna eelnevas töös, esitades laule Mylène'i lemmikautoritelt, sh prantsuse romantiline poeet Baudelaire ja Ameerika õuduskirjanik Edgar Allan Poe. Kohe pärast ilmumist sai album prantsuse edetabelite tippu, müües vapustavalt 1,8 miljonit eksemplari.

L'Autre ja Désenchantée (1990–1992)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aastakümne möödumisel oli Mylène Farmer Prantsusmaa suurim superstaar. Oma kolmanda albumi, L'Autre... ja singli "Désenchantée"'ga sai ta ikooniks. "Désenchantée" on prantsuse pop-muusika fenomen: seda on märgitud kui aegade tähtsaimat laulu, mis on Prantsusmaalt välja lastud. Laul debüteeris 12. kohal, kuid tõusis peagi esikohale ja läks ajalukku kui maailma müüduim prantsuse singel (nii Prantsusmaal kui ka maailmas), ja läks "Guinnessi rekordite raamatusse". L'Autre... müüs ainuüksi Prantsusmaal üle 2 miljoni eksemplari, tehes selle müügiedu põhjal aegade kolmandaks albumiks Prantsusmaal. Album samuti toetas hitti "Regrets", duetti koos Jean-Louis Murat'iga, ja "Je t'aime mélancolie", mille videos Farmer mängib profipoksijat, jätkus esitamist kogu Euroopas. Lavahirmust üle saamine oli tema jaoks kerge ja ta andis 52 kontserti üle Prantsusmaa ja Euroopa. Samuti anti välja ka kontsertalbum aasta lõpus, mille pealkiri oli lihtsalt En concert.

Prantsusmaalt lahkumine[muuda | redigeeri lähteteksti]

1991. aasta detsembris üks häiritud mees, kes oli Mylène't jälitanud, sisenes Polydor Records'i peakorterisse Pariisis ja võttis ühe grupi töötajaid pantvangi ning nõudis Mylène'ga rääkida. Traagiliselt tappis mees ühe töötaja ja seejärel sooritas enesetapu. Selle sündmuse järel Farmer vältis meedia tähelepanu ja lahkus Prantsusmaalt, et elada anonüümselt Californias. Farmer sai peaaegu, et kuulsaks oma eraklikkuse ja lindistamiskarjääriga, hoides kõik aspektid oma eraelust privaatsuses ja piirdudes ühe intervjuuga albumi kohta.

Anamorphosée (1995–1997)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kalifornias viibides, hakkas Farmer kirjutama oma neljandat stuudioalbumit Anamorphosée, mis märkis täielikku muutumist prantsuse pop kuninganna sammus. Albumil oli väga ameerikalik, chick-rock heli, mis võib jagada Mylène'i fännihulka kaheks. Album heideti õhku lauluga "XXL", keskmiselt tempoka rock-ballaadiga koos elektrikitarride ja meeldejääva videoga, mida juhtis Marcus Nispel. Selles näidati kuidas Mylène oli rihmaga kinni seotud ühe sõitva rongi külge. Edetabelitesse sisenedes sai see laul kohe esimeseks. Album debüteeris teisel kohal ja seda müüdi kolme esimese kuuga pool miljonit eksemplari. Album müüs hästi "California" ilmumisega, džässikas pop-ballaad polsterdatud basskitarriga ja klassikalise "Rêver"'iga, mis aitas albumil jõuda 1997. aasta jaanuaris edetabelis esimeseks, 16 kuud hiljem pärast selle ilmumist. Aasta 1996 suvel Farmer alustas oma teise kontserttuuriga (Live à Bercy), mis sai vaimustavaid tagasivaateid ja müüs rekordeid peaaegu igas linnas, mida ta külastas.

Mylenium (1998–2000)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pärast mõnda eraklikku aastat, tuli Farmer tagasi. 1999. kevadel lindistas ta 5nda stuudio albumi Innamoramento. Juht-singel "L'Âme-stram-gram" oli futuristlik kiire tempoga elektrooniline laul erootilise lüürikaga, mida saatis hiina-teemaline video, kus Farmer sooritab enesetapu, et päästa oma kaksikõde. Teise singli video, "Je te rends ton amour", mis põhjustas suure vaidluse oma pühaduseteotusega ning mõisteti hukka Katoliku Kiriku poolt. Farmeri helisalvestuskompanii lasi müüki kiirelt selle laulu videosingli, mis sai kõige enam müünud sellist laadi videoks Prantsusmaal. 1999. aasta lõpus alustas Farmer oma kolmandat kontserttuuri Mylenium tour, kolossaalne ja grandioosne šõu, mis vapustas publikut Pariisist Moskvani ja püstitas rekordi kui külastatuim mitteingliskeelne turnee kogu Euroopas. Tuuri vältel, Farmer avaldas albumi kolmanda ja neljanda singli "Souviens-toi du jour" ja "Optimistique-moi", mis üllatuslikult said albumi suurimateks hittideks. Pärast albumi viimase singli "Innamoramento" müüki laskmist, Farmer lindistas laulu "L'Histoire d'une fée, c'est..." animafilmi "Rugrats in Paris: The Movie" jaoks ning avaldas oma kolmanda kontsertalbumi, mis filmiti Mylenium Touri vältel koos singli "Dessine-moi un mouton"iga.

Alizée (2000–2004)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aastal 2000, Farmer ja Boutonnat kogusid mõningaid ideesid lauludele ja videotele, mis oleksid rohkem sobilikud nooremale, uuele tähele. Nad hakkasid kohe otsima uut naisartisti, kes murraks prantsuse edetabelitesse – nad leidsid Alizée, kes oli kogunud kuulsust võistlejana prantsuse telesaates Graines de stars. Farmer ja Boutonnat kirjutasid ja produtseerisid Alizée albumeid Gourmandises ja Mes courants électriques. Tema hitt "Moi... Lolita" jõudis üle maailma edetabelite tippu ja Alizéest sai edukaim prantsuse laulja tol aastal. 2001. aastal IFOP avalikustas Mylène kui aasta enim teeniv prantsuse meelelahutaja, suurelt osalt tänu tema osa Alizée laulude kirjutamises, lindistamises ja produtseerimises, teenides sellega 10,4 miljonit eurot. Alizée imidž oli hoolikalt kaitstud Farmeri ja Boutonnati poolt – tal oli lubatud teha ainult mõned intervjuud ja kõik mitte rohkem kui 20 minutit pikad ning ainult mõned kaasa aitavad ilmumised televisioonis. Aastal 2005 Alizée võttis osa duettidest, et lüüa läbi iseseisvalt. Tema neljas album avaldati 2010. aasta märtsis.

Les mots (2001–2003)[muuda | redigeeri lähteteksti]

2001. aasta lõpus tuli müügile Farmeri esimene hitikogumik Les mots [le mo:], mille tiitellugu ja juhtsingel oli duett laulja Seal'iga. Les Mots oli müüduim album aastatel 2001 ja 2002 ja on siiani müüduim (üle 1,5 miljoni eksemplariga) kompilatsioonialbum Prantsusmaal.

Avant que l'ombre... (2004–2006)[muuda | redigeeri lähteteksti]

2004. aasta detsembris teatas Farmer oma uue albumi Avant que l'ombre... ja singli "Fuck them all" ilmumisest kevadel ja 13 kontserdist Palais Omnisports de Paris-Bercy's jaanuaris. Farmer lisas, et ei saanud teha tuuri üle riigi erilise lavakompleksi tõttu. Farmer tegi ainult ühe esinemise televisioonis. Ta kommenteeris, et kõik mida ta tahtis öelda, ütles ta oma lauludes. Sellegipoolest album sai edetabelis esikohale ja müüs ligi miljon eksemplari. Tema kontserditurnee algas 13. jaanuaril 2006. Ta andis 13 kontserti, mille viimane kuupäev oli 29. jaanuar. Uus kontsertalbum ja kontserdi-DVD Avant que l'ombre... à Bercy tuli müügile 2006. aasta detsembris. Juba esimeste kuudega sai see album müüduimaks muusika-DVD-ks Prantsusmaal.

Farmer lindistas singli Mobyga, "Slipping Away (Crier la vie)", mis tuli müügile 2006. aasta septembris. Sellest sai tema neljas singel, mis oli edetabelis esikohal.

Point de Suture (2007–2010)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Farmeri seitsmendat stuudioalbumit, elektroonilist Point de Suture'i, sai digitaalselt alla laadida alates 20. augustist 2008. Poodides muutus see saadavaks 25. augustist. Albumi juhtsingel Dégénération debüteeris 19. juunil. Albumis on teinegi duett Moby'ga – "Looking for my name". Ta tahtis ka lindistada duetti David Bowiega, aga see jäi ära Davidi terviseprobleemide tõttu. Esimene singel "Dégénération" oli tema viies singel, mis sai edetabelis esikohale. Sellele järgnesid "Appelle mon numéro", "Si j'avais au moins...", "C'est dans l'air" ja "Sextonik" – kõik tõusid edetabelis esikohale. See on esimene kord, kui kõik tema singlid albumist on edetabelis esikohal. Farmeri väljamüüdud kontserttuur algas 2. mail 2009 Nices ja lõppes 19. septembril Brüsselis. Lavakujunduse autoriks oli arhitekt Mark Fisher. Erinevalt 2006. aasta tuurist oli Farmeril seekord transporditav lava. See album võitis ka "Prantsusmaa aasta albumi" tiitli NRJ Music Awardsil.

Tema 2009. aasta tuurist valmis kontsertalbum N°5 on Tour.

Bleu Noir (2010–)[muuda | redigeeri lähteteksti]

27. novembril 2010 avalikustati, et Farmer ilmutab peagi uue singli "Oui mais... non". Esimest korda tegi ta koostööd kellegi teisega peale Laurent Boutonnat. Farmer palkas RedOne'i, kes on tuntud oma koostööst Lady Gagaga, et produtseerida ja kirjutada muusika tema uuele singlile. Raadios sai seda laulu kuulata esmakordselt 29. septembril, kuid digitaalselt alla laadida alates 11. oktoobrist. See sai edetabelis kohe esikohale. 20. oktoobril kinnitati uue albumi pealkiri Bleu Noir ja see tuli müüki 6. detsembril 2010. Tema järgmine singel, "Bleu Noir, sai edetabelis samuti esikohale. Seda albumit on müüdud üle 500 000 eksemplari.

Diskograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Singlid[muuda | redigeeri lähteteksti]

1980. aastad[muuda | redigeeri lähteteksti]

1990. aastad[muuda | redigeeri lähteteksti]

2000. aastad[muuda | redigeeri lähteteksti]

2010. aastad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mylène Farmeri diskograafia
Välja antud
Stuudioalbumid 8
Kontsertalbumid 5
Kogumikalbumid 3
Singlid 48
Videoalbumid 11
Muusikavideod 45

Stuudioalbumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kontsertalbumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. "24 H People" – "Mylène: enfin heureuse ?". Saade oli eetris 16.12.2010. Link videole

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]