Mudelprojekteerimine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Mudelprojekteerimine (inglise keeles building information modeling[1], lühend BIM) on ruumilise infomudeli loomise protsess, mis sisaldab mudeli(te)na ruumilist projekteerimist ning hõlmab tööde ajaplaneerimist, eelarvestust ja ehitise ekspluatatsiooni.

Mudelprojekteerimise kasutamine pakub uusi, paremaid võimalusi alternatiivsete projektlahenduste võrdlemiseks ja erinevate valdkondade projektlahenduste omavaheliseks koordineerimiseks. Infomudelite andmete põhjal teostatavad hoonesimulatsioonid võimaldavad paremini hinnata projekteeritava hoone tulevasi energiavajadusi ja halduskulusid ning ka kasutusmugavust. Mudelprojekteerimise osana automaatselt saadavatest mahuarvutustest tulenevad ka kergemini teostatavad ehitusmaksumuse hinnangud, mis võimaldavad hoonestajal modelleerimise käigus operatiivselt jälgida ja parandada finantseeringu ja kogu hoonestusprotsessi lõpuks tekkiva kvaliteedi suhet.

Mitmesuguste tarkvaraliste vahenditega loodud protsessi tulemuseks peaks olema ühtselt käsitletav *.IFC (Industry Foundation Classes) laiendiga fail, mis sisaldab eri ehitusvaldkondade infot, tehnilisi omadusi ja parameetreid. Faile saab avada samaaegselt ühes programmis, millega saab mudeleid analüüsida koos ja eraldi. BIMi juhtivaks standardite organisatsiooniks maailmas on buildingSMART, mis on välja töötatud 12 suurfirma koostöös.

Digitaalehituse klaster[2][muuda | muuda lähteteksti]

Eestis loodi aastal 2015 digitaalehituse klaster, mille peamiseks eesmärgiks on välja töötada ehitise elukaart hõlmav innovaatiline digitaalehituse keskkond koos uute VDCM toodete, Gridi ja e-ehituse portaaliga. Digitaalehituse klastri ellukutsujateks ja klastriprojekti elluviijateks on 27 valdkonnaga seotud organisatsiooni: 24 ettevõtet ja 2 teadusasutust.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]