Muḩammad Mursī

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Muḩammad Mursī

Muḩammad Mursī (täisnimega Muḩammad Muḩammad Mursī ‘Īsā al-‘Aiyāţ, araabia keeles محمد مرسي عيسى العياط, levinud nimekuju ka Mohamed Morsi; sündinud 20. augustil 1951 Ash-Sharqīyah' kubernerkonnas) on Egiptuse poliitik, kes oli 30. juunist 2012 3. juulini 2013 Egiptuse president.

Mursī on hariduselt insener, kes kaitses Kairo Ülikoolis 1975. aastal bakalaureuse- ja 1978. aastal magistrikraadi. Doktorantuuri sooritas ta Ameerika Ühendriikides, saades 1982. aastal Lõuna-California Ülikoolist doktorikraadi materjaliteaduses. Kuni 1985. aastani töötas ta samas ülikoolis õppejõuna. Pärast tagasipöördumist Egiptusesse sai temast 1985 Az-Zaqāzīqi Ülikooli professor. Selles ametis töötas ta kuni 2010. aastani.

Alates 1991. aastast oli Mursī Muslimi Vennaskonna liige. 2000. aastal valiti ta Egiptuse parlamenti. Mursī kandideeris sõltumatu kandidaadina, sest ametlikult oli Muslimi Vennaskond Egiptuses keelustatud. Parlamendiliige oli ta 2005. aastani.

2011. aastal liitus Mursī Muslimi Vennaskonna baasil moodustatud Vabaduse ja Õigluse Parteiga. 30. aprillist 2011 kuni 24. juunini 2012 oli ta selle erakonna esimene esimees.

Pärast Ḩusnī Mubāraki kukutamist toimunud 2012. aasta presidendivalimistel oli Mursī esialgu oma erakonna varukandidaat, kuid erakonna põhikandidaadi Muḩammad Ḩairat Sa‘d aş-Şāţiri diskvalifitseerimisel tõusis ta Vabaduse ja Õigluse Partei põhikandidaadiks. Ta võitis valimised teises voorus, kogudes 51,73 protsenti valijate antud häältest. Mursī kuulutati ametlikult valimiste võitjaks 24. juunil. Samal päeval lahkus ta oma erakonnast, et astuda presidendiametisse poliitiliselt sõltumatuna.

30. juunil 2012 vannutati Mursī Egiptuse presidendiks. Temast sai esimene inimene, kes pääses sellele ametikohale vabade valimiste teel.

Presidendiks saamisest alates on Mursī peamised saavutused olnud parlamendi kokkukutsumine 10. juulil 2012 vaatamata sõjaväe vastuseisule ning sõjaväelaste mõjuvõimu oluline kärpimine sama aasta augustis, mille üheks peamiseks väljenduseks oli Relvajõudude Ülemnõukogu esimehe ja kaitseministri Muḩammad Ḩusayn Ţanţāwī ametist lahkumine 12. augustil. Tema valitsusajal jätkub Egiptuse uue põhiseaduse kavandi väljatöötamine. Välispoliitikas on Mursī lubanud austada kõiki kehtivaid rahvusvahelisi lepinguid, mida on peetud vihjeks heanaaberlike suhete säilitamisele Iisraeliga.

Kuigi Mursī kuulus enne presidendiks saamist islamistlikku erakonda, on ta presidendina ajanud vähemalt esialgu mõõdukat ja religioosseid vähemusi kaasavat poliitikat. 27. augustil 2012 nimetas ta ametisse oma 21 abi ja nõunikku, kelle seas oli ka kaks kristlast ja kolm naist. Sekulaarne opositsioon on teda siiski süüdistanud ihaluses autokraatia järele ja varjatud püüetes islamistide ülekaaluga parlamendi abil riiki islamiseerida.

Opositsioon sai oma süüdistustele kinnitust, kui 22. novembril 2012 laiendas Mursī oma võimupiire ja võttis vastu määruse, mille kohaselt ei ole ühelgi teisel riigivõimu institutsioonil ega ka kohtutel õigust tema otsuseid tühistada. Presidendi samm tõi kaasa ulatuslikud meeleavaldused, kohtunike ja prokuröride protestid. Mursīt on hakatud pärast seda kutsuma Egiptuse uueks vaaraoks. Tema enda ja ta poolehoidjate sõnul aitab see samm vaid kiirendada üleminekut demokraatiale, sest diktaator Mubāraki ajal ametisse nimetatud kohtunikud võiksid vastasel juhul presidendi algatatud reforme blokeerida.

3. juulil 2013 kukutati ta sõjaväelise riigipöördega ja võeti vahi alla. Riigipööre toimus pärast mitmeid päevi kestnud massilisi opositsiooni meeleavaldusi, millega avaldati protesti Egiptuse islamiseerimise vastu ja nõuti presidendi tagasiastumist. Armee andis 1. juulil Mursīle 48 tundi aega ise rahva nõudmistele vastu tulla, kuid Mursī lükkas armee ultimaatumi tagasi. Peatselt pärast ultimaatumi tähtaja möödumist kõrvaldas sõjavägi presidendi ametist ja nimetas riigipea kohusetäitjaks konstitutsioonikohtu esimehe ‘Adlī Manşūri.

16. mail 2015 võttis Egiptuse kohus vastu otsuse pöörduda riigi ülemmufti poole Mursīle ja veel 106 Moslemi Vennaskonna liikmele määratud surmanuhtlusele kinnituse saamiseks.[1][2] Ülemmufti Shawki Ibrahim Abdel-Karim Allam kiitis juunis otsuse heaks[3].

Muḩammad Mursī on abielus. Tal on viis last.


Eelnev:
Muḩammad Ḩusayn Ţanţāwī
(riigipea kohusetäitja)
Egiptuse president
20122013
Järgnev:
‘Adlī Manşūr
(riigipea kohusetäitja)

Viited[muuda | muuda lähteteksti]