Mozilla raamat

Allikas: Vikipeedia
The Book of Mozilla, 7:15 veebilehitsejas SeaMonkey

Mozilla raamat (ingl. The Book of Mozilla) on üks tuntumaid arvutiprogrammidesse peidetud üllatusmune. Üllatusmuna leidmiseks tuleb Mozilla, Mozilla Firefoxi või Netscape'i brauserites pöörduda aadressile about:mozilla. Mozilla raamat kuvatakse valge tekstina kastanpunasel taustal.

Peatükid[muuda | muuda lähteteksti]

Sellest üllatusmunast on 6 erinevat versiooni 12:10, 3:31, 7:15, 8:20, 11:9 ja 15:1. Kõik need numbrid tähistavad Netscape'i ja Mozilla ajaloos olulisi kuupäevi.

Mozilla raamat, 12:10[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene Mozilla raamat ilmus Netscape'i versioonis 1.1 (aastal 1995) ja on selle brauseri kõikides 1.x, 2.x, 3.x ja 4.x versioonides.

12:10 tähistab 10. detsembrit 1994, mil ilmus Netscape Navigator versioon 1.0.

"And the beast shall come forth surrounded by a roiling cloud of vengeance. The house of the unbelievers shall be razed and they shall be scorched to the earth. Their tags shall blink until the end of days."

Metsalise (beast) all peetakse silmas Netscape'i. Uskmatud (unbelievers) on arvutikasutajad, kes ei kasuta HTML koodis üldtuntud standardeid.

Mozilla raamat, 3:31[muuda | muuda lähteteksti]

See versioon munast on kasutusel Netscape'i versioonides 6 – 7.1 ning kõikides Mozilla veebilehitsejates kuni järgneva peatükk 7:15 leidmiseni. Peatükinumber 3:31 tähistab 31. märtsi 1998, mil Netscape avaldas oma brauseri lähtekoodi.

"And the beast shall be made legion. Its numbers shall be increased a thousand thousand fold. The din of a million keyboards like unto a great storm shall cover the earth, and the followers of Mammon shall tremble."

Raamat viitab lootusele, et metsalist (Netscape) saadab avatud lähtekoodiga suurem edu. Mammona all peetakse silmas Microsofti koos oma brauseriga Internet Explorer.

Mozilla raamat, 7:15[muuda | muuda lähteteksti]

See üllatusmuna versioon võeti kasutusele 2003. aasta septembris. Peatükinumber 7:15 viitab 15. juulile 2003, mil America Online otsustas sulgeda Netscape'i arendusosakonna ning loodi Mozilla Sihtasutus. See muna on kasutusel Netscape'i versioonides 7.2 – 8.1.3 ja Mozilla Firefoxi brauseri versioonides 1.5 – 2.0.0.16.

about:mozilla Firefoxi eestinduses:

Ja siis metsaline langes ja uskmatud juubeldasid. Aga vaata, kõik polnud veel kadunud ja tuhast tõusis suur lind. Ja lind vaatas alla uskmatute peale ja saatis nende poole tuld ja välgunooli. Ja metsaline sündis uuesti ja oli tugevam kui enne ja mammona kummardajad värisesid suures hirmus.

Mozilla raamatust, 7:15


"And so at last the beast fell and the unbelievers rejoiced. But all was not lost, for from the ash rose a great bird. The bird gazed down upon the unbelievers and cast fire and thunder upon them. For the beast had been reborn with its strength renewed, and the followers of Mammon cowered in horror."

Metsalise langemine tähendas Netscape'i arendamise lõpetamist. Tuhast tõusnud lind on vastasutatud Mozilla Sihtasutus koos oma brauseriga Firebird (hilisem Firefox).

Mozilla raamat, 8:20[muuda | muuda lähteteksti]

See üllatusmuna leiti Netscape'i veebilehitseja viimastes versioonides 9.0b1 (avalikustatud 5. juuni 2007) – 9.0.0.6. Peatükinumber 8:20 viitab 20. augustile 2006, mil veeblilehitseja arendajad olevat omavahel esimese e-kirja saatnud, kus mainitakse võimalust, et Netscape'i brauserite arendamist jätkatakse.

"And thus the Creator looked upon the beast reborn and saw that it was good."

Mozilla raamat, 11:9[muuda | muuda lähteteksti]

11:9 leiti esmakordselt 12. veebruaril 2008 avalikustatud Firefoxi versioonis 3.0b3. Üllatusmuna leidub Firefoxi versioonides 2.0.0.17 – 2.0.0.20 ja 3.x

"Mammon slept. And the beast reborn spread over the earth and its numbers grew legion. And they proclaimed the times and sacrificed crops unto the fire, with the cunning of foxes. And they built a new world in their own image as promised by the sacred words, and spoke of the beast with their children. Mammon awoke, and lo! it was naught but a follower."

"Mammona magas" (Mammon slept) viitab 5-aastasele perioodile Internet Exploreri (mammona) 6. ja 7. versiooni avalikustamise vahel, mille jooksul Firefox palju järgijaid kogus. Lõpuks mammona ärkas (mammon awoke) ehk avalikustati Internet Explorer 7, mis Mozilla raamatu järgi oli Microsofti brauserist varem puudunud Firefoxi funktsioonide järeletegemine.

Mozilla raamat, 15:1[muuda | muuda lähteteksti]

See tekst jõudis Mozilla koodi 23. jaanuaril 2013. Algselt jõudis see Firefox 21 arendusversioonidesse ning 17. novembril 2016 ametlikku väljalaskesse. Erinevalt eelnevatest raamatu versioonidest ei ole taust ühevärviline vaid selles on näha ka teisetooniline radiaalne gradient.

"Mammona kaksikud" viitavad Apple'ile ja Google'ile, kelle mobiilseadmetele mõeldud operatsioonisüsteemid vastavalt iOS ja Android on saavutanud ülemvõimu mobiilisete operatsioonisüsteemide vallas. "Uus pimedus" tähendab mobiilsetele seadmetele mõeldud rakenduste poodide suletust. Metsalise "väledalt" liigutamine viitab Firefoxi uuele kiirele uuenduste väljastamise tsüklile. "Muutus võimsamaks ja paljunes" viitab Firefoxi kasutamisvõimalustele Androidi ja Firefox OS-i kasutavatel seadmetel. Salmi number 15:1 tähendab operatsioonisüsteemi Firefox OS 1.0 koodi külmutamise kuupäeva (15. jaanuar 2013).

Mozilla raamat, 11:14[muuda | muuda lähteteksti]

Mozilla raamatust, 11:14


Mozilla raamat, 6:27[muuda | muuda lähteteksti]

Mozilla raamatust 6:27

Teistes veebilehitsejates[muuda | muuda lähteteksti]

Microsoft'i brauseri Internet Exploreri versioonides 4, 5 ja 6 kuvatakse aadressile about:mozilla pöördudes tühi sinine leht. See eemaldati Internet Explorerist Windows XP teises teenuspaketis.

Netscape'i varastes versioonides (enne 1.1) kuvas aadress about:mozilla teksti "Mozilla rules!" ("Mozilla valitseb!").

Netscape'i Unixi versioonis kuvas about:mozilla brauseri ülemises paremas nurgas Netscape'i logo tagant väljatuleva tuldsülgava Mozilla (brauseri maskott) animatsiooni.

iCabis saab selle aadressi poole pöördudes tulemuseks teksti "Hey, This is not Netscapes Navigator."

Mozilla raamat, 11:1[muuda | muuda lähteteksti]

Selle üllatusmuna leiab Mozilla Firefoxil põhinevast brauserist Flock alates versioonist 1.0 (avalikustatud 5. november 2007). Kuna Flocki arendamisega ei tegele Mozilla Sihtasutus, on tegu Mozilla raamatu mitteametliku versiooniga. Erinevalt kõigist teistest Mozilla raamatu versioonidest kuvatakse see versioon sinisel taustal.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]