Mozilla Foundation

Allikas: Vikipeedia
Mozilla Foundation
Asutatud 15. juuli 2003
Asutajad Mozilla Organization
Peakorter California, Ameerika Ühendriigid
Valdkonnad Internet
Tooted Firefox, Thunderbird, SeaMonkey, Fennec, Sunbird jm
Tütarettevõtted Mozilla Corporation
Mozilla Messaging
Koduleht www.mozilla.org

Mozilla Foundation (Mozilla sihtasutus) on Ameerika Ühendriikides tegutsev kasumitaotluseta ettevõte, mille eesmärk on avatud lähtekoodiga Mozilla tarkvara arendamiseks vajalike rahaliste vahendite leidmine. Lisaks kooskõlastab sihtasutus arendusüksuste tööd ning on Mozilla kaubamärkide ja teabeomandi omanik.

Mozilla Foundationil on kaks tulutaotlevat tütarettevõtet: Mozilla Corporation ja Mozilla Messaging. Sihtasutusega on seotud kolm iseseisvat organisatsiooni, mis aitavad kaasa Mozilla toodete levitamisele: Mozilla Europe, Mozilla Japan ja Mozilla China.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Mozilla Foundationi eelkäijaks oli Mozilla Organization, mille Netscape rajas 23. veebruaril 1998. Netscape'i tütarettevõttena oli organisatsiooni ülesandeks Mozilla Suite'i arenduse koordineerimine. 15. juulil 2003 eraldus ettevõte Netscape'ist. Iseseisev ettevõte alustas tegevust mittetulunduslikuna ning sai nimeks Mozilla Foundation.

Tütarettevõtted[muuda | muuda lähteteksti]

Mozilla Corporation[muuda | muuda lähteteksti]

Mozilla Corporation loodi 3. augustil 2005. Ettevõtte eesmärgiks on Mozilla Firefoxi ja Mozilla Thunderbirdi arendamine ja turustamine. Ettevõtte kasumiga rahastatakse Mozilla projekti.

Mozilla Messaging[muuda | muuda lähteteksti]

Mozilla Messaging loodi 19. veebruaril 2008. Ettevõte tegeleb Mozilla Thunderbirdi arendamisega.

Rahastamine[muuda | muuda lähteteksti]

Sihtasutuse põhitulu moodustab leping Google'iga, mille põhjal on Mozilla Firefoxis vaikeotsingumootoriks Google ning vaikekoduleheks otsingumootori koduleht, millel on Firefoxi kujundus. 2006. aastal sai Mozilla selle lepingu järgi Google'ilt 56,8 miljonit USA dollarit, mis moodustas 85% sihtasutuse kogusissetulekust.

Lisaks võtab sihtasutus vastu annetusi. Mozilla Foundationi loomisel 2003. aastal annetas Netscape'i emaettevõte AOL ettevõttele algkapitaliks 2 miljonit dollarit.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]