Morgan Robertson

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Morgan Robertson

Morgan Robertson (30. september 186124. märts 1915) oli Ameerika Ühendriikide kirjanik.

Morgan Robertson on kirjutanud 9 romaani ja 200 jutustust.

Ilmselt oleks ta juba ammu unustatud, kui 1898. aastal poleks ilmunud tema romaani "Futility." Selles kirjeldab ta maailma kõige moodsama, kõige suurema, kõige luksuslikuma ja kõige merekindlama reisilaeva esimest reisi. Ja hirmsat hukku.

Luksuslaev, mille nimi on raamatus "Titaan", peab Southamptonist (Inglismaalt) New Yorki sõites ületama Atlandi ookeani rekordkiirusega, kuid upub ühel pakaselisel aprilliööl pärast kokkupõrget jäämäega. 3000 reisijast pääsevad eluga üksnes vähesed, sest 24-s päästepaadis jätkub kohti üksnes pooltele. Laeva pardal mängitakse maha surmaga silmitsi seisvate reisijate tragöödiad.

Raamatu ilmumise ajal loeti seda vähe. Teose trükiarv tõusis alles siis, kui 1912. aastal hukkus "Titanic" täpselt samal kombel kui laev, mida kirjeldatakse 12 aastat tagasi loodud raamatus. Romaanis oli laeva pikkus 800 jalga, tegelikkuses aga 882,5 jalga. Raamatus oli laeva kiirus jäämäega kokkupõrkumise hetkel 25 sõlme, tegelikus elus 23 sõlme. Mõlemal laeval oli kolm sõukruvi. Päästepaatide arv oli "Titaanil" 24, "Titanicul" 22.

Kirjanik Morgan Robertson väitis hiljem, et tal oli "astraalne kaasautor".