Mooste rahvamuusikakool

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mooste mõisa viinakelder-elamu, kus tegutseb Mooste Rahvamuusikakool

Mooste Rahvamuusikakool on Eestis tegutsev erakool, mis alustas tegevust septembris 2012. Rahvamuusikakool toimetab endise Mooste mõisa abihoones Põlva vallas.

Kooli rajamise idee käisid välja MTÜ Folgisellide Seltsi juhatuse liikmed Ülle Podekrat ja Ülo Needo. Alates 2017. aasta jaanuarikuust on koolipidajaks MTÜ Virbel. Õppekava on koolile kirjutanud ning koolijuhina tegutseb MTÜ Virbli pika-aegne koolitusjuht, etnomusikoloog ja muusikaõpetaja Krista Sildoja. Juhatuse esimeheks on pillimeister ja muusikaõpetaja Raivo Sildoja.[1]

Õppekava eesmärk[muuda | muuda lähteteksti]

Mooste Rahvamuusikakooli ülesandeks ja eesmärgiks on laste, noorte ja ka täiskasvanute loomevõimete avastamine ja kavakindel arendamine ning kohaliku kultuurielu edendamine pärimuskultuuri traditsioonidele toetudes. Motiveeritud ja teotahteliste õppijate puhul on üheks lisa-eesmärgiks professionaalse pärimusmuusikahariduse õppeks ettevalmistuse andmine.

Mooste Rahvamuusikakooli õppetöö sisuks on peamiselt eesti pärimusmuusika traditsioonide tundmaõppimine, nende taasesitamine ja väärtustamine. Õpilastele võimaldatakse üldmuusikaliste elementaaroskuste kõrval süveneda pärimusmuusika praktiseerimiskunsti tõdedesse ning antakse sellel alal ka teoreetilised põhiteadmised.

Üksikpillimeeste kasvulava[muuda | muuda lähteteksti]

Mooste Rahvamuusikakoolis toimub õppetöö vastavalt EHIS-es kinnitatud rahvamuusika õppekavale nii individuaal- kui grupitundides, üldhariduskoolidega sama aastakalendri alusel. Kõige tähtsamaks eesmärgiks on valmistada ette tugevaid üksikpillimehi - külapillimehi - kes tunneksid end vabalt lisaks ka koosmängus ja jämmidel. Meie majas saab end osavaks mängijaks arendada järgmistel pillidel:

Tutvu lähemalt meie värvikate vilistlastega, kelleks on nt külakandlemängija Aia Rikka, lõõtspillimängija Mihkel Sildoja, jt.

Koosmängust[muuda | muuda lähteteksti]

Mooste Rahvamuusikakooli pilliklubilised jõulude ajal Kanepi seltsimajas. Foto: Krista Sildoja

Alates kooli alguspäevadest tegutseb majas järjepidevalt pilliklubiliste seltskond, kuhu koonduvad iganädalaselt nii noored kui täiskasvanud pillimängijad. Koos käiakse esinemas nii kodu- kui välismaal, valmistatakse ette nii paikkondlikke kui vabariiklikke tähtsündmusi (nt täiskasvanute pillilaagrid, vabariiklik kesktalvine pillimeeste kokkutulek "Jaanuarijämm" jms). Igas vanuses kooli õpilased osalevad aktiivselt laulu- ja tantsupeoliikumise rahvamuusikapidudel muusikutena kaasa tehes.

Meie koosmängusalvestusi saate kuulata siin.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Mooste Rahvamuusikakool".

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]