Moosburg (Austria)

Allikas: Vikipeedia
Moosburg

Vapp

Pindala 36,8 km² (2018)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 4482 (1.01.2018)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 46° 39′ N, 14° 10′ E
Asend Klagenfurdi maaringkonnas
Moosburg (Austria) (Austria)
Moosburg (Austria)

Moosburg (sloveeni: Možberk) on alev ja vald Austria Kärnteni liidumaa Klagenfurdi maaringkonnas.

See asub Klagenfurdi nõos B 95 Turracher Straße kiirteel, liidumaa pealinnast loodes. Lõunas külgneb Moosburg Pörtschachi ja Krumpendorfi vallaga, mis mõlemad on populaarsed supluskuurordid Wörthersee põhjakaldal. Lähedalasuvale Süd Autobahnile (A2) saab jõuda Pörtschachi ja Krumpendorfi liiklussõlmede kaudu. Vanakõrgsaksakeelne nimi moos ("soo") viitab mitmele soole ja tiigile asula ümber, mis on jäänukid viimasest jääajast ja täna kaitseala.

Vallaosad on Bärndorf, Gradenegg, Kreggab, Moosburg, Sankt Peter, Seigbichl (Žihpolje), Tigring (Tigrče) ja Tuderschitz (Tudrešiče).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Arnulfi loss

Piirkond oli asustatud vähemalt Rooma ajast, kui see oli Noricumi provintsi osa; dokumenteeritud Rooma teede säilinud lõikude ja hauakividega, samuti väljakaevatud iidse villa rusticaga Tigringi küla lähedal.

Moosburgis asub Arnulfsfeste, 879. aasta dokumendis esmamainitud künkaloss. See asus toona endises slaavi Karantaania vürstkonnas, millest 8. sajandi lõpuks oli frankide mark saanud. Karolingide Ida-Frangi riigi kuningas ja Saksa-Rooma keiser Arnulf Kärntenist kasvas seal üles ja kasutas lossi residentsina (Kaiserpfalz).

976. aastast Kärnteni hertsogkonna osana läks Moosburgi mõis hiljem Meinhardiinidele (Görz), kes kaotasid oma ülejäänud Kärnteni valdused 1460. aasta paiku lõpuks Habsburgist keiser Friedrich III-le. 16. sajandil asendati endine Karolingide kindlus lähedalasuva Moosburgi lossiga ja lagunes.

Gooti stiilis Püha Miikaeli ja Jüri kihelkonnakirikut on esmamainitud 1368. aasta dokumendis, see ehitati pärast Osmanite vägede poolt 1479. aastal lammutamist uuesti üles. Barokne idafassaad lisati 18. sajandi lõpul.

Tänapäevane omavalitsus moodustati 1850. aastal, 1997. aastal sai see alevi (Marktgemeinde) staatuse.

Raekoda

Sõpruslinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]