Monstrum (ansambel)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Monstrum oli eesti ansambel. (Incognito, Teravik)

Bänd tegutses 1970. aastate keskel Tallinnas. Bändiliikmed olid lapsepõlvesõbrad ja õppisid 20. Keskkoolis. Huvitava faktina võib mainida, et P. Poomi isa oli 10. Õhtukeskkooli direktor (ja elas 20. KK-s) ja tänu sellele kontaktile sai sinna kooli poole aasta pealt A. Kerstenbeck, kes seal ka (päevase?!) õhtukooli lõpetas.

Proove tehti Tondil, kus tegutses ka üks teine bänd, mida kutsuti "duubelkoosseisuks". Seal mängisid muuhulgas Roald Jürlau ja Mikk Targo. Hiljem mängisid nad ka lühikest aega enne lagunemist Monstrumis/Incognitos, millest selleks ajaks oli saanud Teravik 2. Proovid algasid tihti improviseeritud teatrietendustega, riietuti kostüümidesse ja tehti grimm. Räägiti ka palju nii eesti kui maailma bändidest ja muusikast.

Esitati peamiselt lääne hard rock-bändide (Deep Purple, Uriah Heep, Led Zeppelin, Black Sabbath, Emerson) loomingut. Bänd paistis silma lugude eriti originaalitruu esitusega. Sulev Kuusik oli ainuke kitarrist Eestis peale Elmu Värgi (Union), kes suutis Highway Stari (Deep Purple) kitarrisoolo õigesti ära mängida. Riho Kuub oli aga ainuke peale Arvo Rohde (jällegi Union) , kes suutis võtta kõrgeid noote, mida oli vaja loos "Child in Time" ja Deep Purple'i loos.

Kuna sellel ajal oli avalikeks esinemisteks (suuremad üritused, kultuurimajad, festivalid) pea võimatu luba saada, siis esineti nagu paljud teisedki bändid peamiselt koolides. Koolibändiks ei tasu Monstrumit/Incognitot siiski pidada. Suuremad kontserdid toimusid 1. Keskkoolis (Gustav Adolfi Gümnaasium) ja 2. Keskkoolis (Reaalkool). Kõmu bändist levis üle Tallinna ja populaarsus kasvas nii suureks, et kogu rahvas ei mahtunud enam kontsertidele. Ühel kontserdil 1. Keskkoolis karjus R. Kuub: "Sieg!" ja kogu publik vastas: "Heil!". Tegu oli süsteemivastase naljaga ja natsisümpaatiaid bändil ei olnud. Info juhtunust jõudis KGB-sse, kuid üllataval kombel mingeid jamasid sellest ei tekkinud. Bänd mängis ka ühel 7. Keskkooli lõpupeol, kus lõpetajate seas oli Rein Lang, toonase hüüdnimega "Molekul".

A. Kerstenbeck Elvast sattus bändi juhuse tahtel. Bändi helitehnik K. Lotamõis käis Tartus 5. Keskkoolis ja mängis bändis, mis tegi proove Elvas. Sealt kaudu tundis Kerstenbeck Lotamõisa. Üks Monstrumi/Incognito kontsert Tartus jäi segastel põhjustel ära (nagu enne mainitud oli esinemiseks raske luba saada). A. Kerstenbeck oli tulnud kontserdile ja kuna seda ei toimunud, siis tutvus ta helitehniku kaudu ülejäänud bändiliikmetega. Kui bändi põhitrummar sõjaväkke võeti, siis tuligi ta asemele Kerstenbeck.

Üks väheseid avalikke esinemisi toimus Tartus Rajooni Kultuurimajas. Ametlik selle klubi bänd oli Fix, kes aga viibis siis mujal esinemas. Kuna Monstrumit oli kuulama tulnud oluliselt rohkem rahvast kui ruum tegelikult lubas, purunes rohkearvulise publiku tõttu enamus saali sisustusest. Öösel tagasi saabunud Fixi ootas ees täielik häving.

Pärast keskkooli asusid bändiliikmed õppima TPI-sse. Sellega seoses kutsuti nad ka Venemaale Vladimirisse ülikoolibändide festivalile. Mänedžerina oli kaasas Olavi Pihlamägi, kuna bändi enda mänedžeril A. Dubinil olid liiga pikad juuksed. Monstrumi nimi ei läinud samuti tsensuurist läbi ja esineti seal Vektori nime all, kuna kaasas oli ka lauljanna Olga Nool (Nool-Vektor hahaha, O. Pihlamäe nali). Bänd esines Venemaal edukalt, tekitades oma läänelikkuse ja kvaliteediga Vladimiris väikse kultuurišoki. Et hakati TPI klubi bändiks, siis tuli võtta ka mingi uus sobilikum nimi, selleks saigi siis Incognito. TPI klubi asus siis veel ühiselamu all, Roheline Konn ehitati aastaid hiljem.

Esineti ka Eesti Raadios aasta hiti kontserdil (1975), kust on pärit ka ainukesed lindistused. Sellel ajal ei valitud tegelikult mitte aasta hitti vaid aasta bändi. Vähetuntud Incognito hääletati Eesti 3. bändiks, edestades muuhulgas Kukerpille, Fixi, Rujat jne. Kurioosne fakt on aga see, et tegu oli A. Kerstenbecki konspiratsiooniga, kes sõitis üle Eesti ja saatis Eesti Raadiosse sadu kaarte (sellel ajal toimus aasta bändi valimine saadetud kaartide alusel, kuhu kuulajad kirjutasid 3 lemmikbändi). On võimalik, et Kerstenbeckil õnnestus ka muid hääletuse tulemusi mõjutada. Et pettus nii lihtsalt välja ei tuleks, ei pannud ta Incognitot alati esimeseks. Parimaks bändiks valiti G. Grapsi Ornament, kes oli enamikul Kerstenbecki kaartidel samuti esimene. Peab aga märkima, et ilma selle sigaduseta ei oleks Monstrumilt/Incognitolt ilmselt ühtegi lindistust ja see bänd elaks ainult mälestustes. Sellelt kontserdilt (kohvikust, kus bändid enne esinemist kogunesid) on pärit ka kuulsa pianisti Raivo Tammiku legendaarne lause: "Popmaailm hakkab kogunema."

Hiljem liitusid bändiga Urmas Alender ja Tiit Kõrvits (Kukerpillid, Optimistid), uueks nimeks võeti Teravik.