Momo väljakutse

Allikas: Vikipeedia

Momo väljakutse (inglise keeles Momo Challenge) on küberkiusamise vorm, mis levib sotsiaalmeedia ja mobiiltelefonide kaudu. Rakendus annab kasutajale mitmeid ohtlikke ülesandeid.

Momo väljakutse sai avalikkuse tähelepanu 2018. aasta juulis. "Momo" esitajad püüavad veenda inimesi nendega ühendust võtma oma mobiiltelefoni kaudu. Rakendus sarnaneb mänguga Blue Whale (Sinivaal), mõlemas juhendatakse mängijaid üles tegema järjestikuseid ülesandeid. Kui mängijad keelduvad, hakkab rakenduse esindaja neid ähvardama. Sõnumitega kaasneb hirmutav pilt. Kuigi ametivõimud ei ole kinnitanud mingit füüsilist kahju, mida see rakendus otseselt põhjustaks, on mitme mandri politseijõud andnud hoiatusi Momo väljakutse kohta ja nõuandeid internetiohutuse teemal.

Levik[muuda | muuda lähteteksti]

Rakenduse tõttu on surnud mitmeid inimesi. Argentinas tegi enesetapu 12-aastane tüdruk (ametiasutused ei ole seda veel kinnitanud). Barbosas suri kaks noort, kuid politsei ei ole kinnitanud, kas just Momo väljakutse on sellega seotud. Prantsusmaal tegi isa kaebuse, kelle poeg tegi enesetapu. Belgias suri 13-aastane poiss, kes oli mängu ohver ning poos ennast üles.