Mine sisu juurde

Modern Talking

Allikas: Vikipeedia
Modern Talking oma viimasel kontserdil 2003. aastal

Modern Talking oli ingliskeelset muusikat teinud Saksa popmuusikaansambel, mis tegutses aastatel 1983–1987 ja 1998–2003 ning mille põhiliikmed olid Thomas Anders ja Dieter Bohlen.

Stiil ja tuntumad lood[muuda | muuda lähteteksti]

Modern Talkingu muusikastiili on liigitatud europopiks või eurodiskoks. Ansamblit on nimetatud Saksamaa kõige edukamaks popbändiks, kuna selle müüginumbrid ületasid isegi Boney M-i, Milli Vanilli, Enigma, Scorpionsi ja Rammsteini omi. Modern Talkingu arvukad hittsinglid jõudsid paljude maade edetabelitesse. Tuntumate lugude hulgas on "You're My Heart, You're My Soul", "You Can Win If You Want", "Cheri, Cheri Lady", "Brother Louie", "Atlantis Is Calling (S.O.S. for Love)", "Geronimo's Cadillac", "Jet Airliner", "You Are Not Alone", "We Can Win the Race" ja "Sexy, Sexy Lover".

Modern Talkingu logo pärast nende teist singlit "You Can Win If You Want"

Ansambli ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tähelend aastail 1984–1987[muuda | muuda lähteteksti]

Modern Talkingu esimesel tegevusajal, aastatel 1984–1987, valmis kuus stuudioalbumit.

Ansambli esimene singel "You're My Heart, You're My Soul" oli ilmunud juba 29. oktoobril 1984, kuid alguses jäi suurema tähelepanuta. 21. jaanuaril 1985 aga näidati loo muusikavideot toonases Lääne-Saksamaa populaarseimas muusikasaates Formel Eins, mispeale 28. jaanuaril 1985 jõudis lugu Lääne-Saksa edetabelis 9. kohale ja 4. märtsil edetabeli tippu, kuhu jäi kuueks nädalaks. Lugu oli Euroopas vägagi populaarne, jõudes edetabeli tippu lisaks saksakeelsetele maadele (Lääne-Saksamaa, Austria ja Šveits) ka Belgias (Flandrias), Portugalis ja Taanis. Ka teine singel "You Can Win If You Want" (13. märts 1985) jõudis Lääne-Saksamaa ja Austria edetabelite tippu. Kogualbum "The 1st Album" ilmus 1. aprillil 1985, mis jõudis Lääne-Saksamaa ja Soome edetabelite tippu. Enamusel albumi lugudel laulis Thomas Anders, erandiks oli kolmas lugu "There's Too Much Blue In Missing You", millel laulis Bohlen.

Sügiseks, kui esimest albumit oli müüdud juba miljon, anti välja ka teine album "Let's Talk About Love" 14. oktoobril 1985 koos uue hittsingliga "Cheri Cheri Lady" (2. september 1985 singlina), mis jõudis edetabelite tippu 7 Euroopa riigis. Albumi lood on üldiselt kiire rütmiga (120 lööki minutis) ja armastuse-/romantikateemalised.

Ka kolmas album "Ready for Romance" (26. mai 1986) oli edukas. Sellel oli kaks hittsinglit - "Brother Louie" (27. jaanuar 1986) ja "Atlantis Is Calling (S.O.S. for Love)" (28. aprill 1986). Ka "Brother Louie" jõudis edetabelite tippu kuues riigis. 1986. aastal sai Modern Talking ka üheks esimestest Lääne ansamblitest, kellel lubati müüa oma albumeid raudse eesriide taga, kuigi Nõukogude Liidu väljalaskelt jäi välja lugu "Hey You". Seetõttu ongi Modern Talking tänaseni Ida-Euroopas väga populaarne.[1]

Vaatamata senisele edule, pingestusid Andersi ja Bohleni omavahelised suhted 1986. aasta jooksul. Bohlen pidi ühes Prantsuse telesaates esinema teisiku Uwe Borgwardtiga, kuna Andersi armukade abikaasa Nora Isabel Balling ei lubanud tal sinna minna. Uus album "In the Middle of Nowhere" ilmus 10. novembril 1986 ja sedagi saatis Euroopas edu. Albumil proovis Bohlen lüüriliselt ära liikuda ansambli senistelt armastuse-/romantikateemadelt. Albumi hittsinglitest jõudis "Geronimo's Cadillac" (6. oktoober 1986) esikohale Kreekas ja Hispaanias, Lääne-Saksamaal 3. kohale. Teine singel "Give Me Peace on Earth" pidi aga Lääne-Saksa edetabelis piirduma suhteliselt pettumust valmistava 29. kohaga. "Lonely Tears in Chinatown" anti singlina välja ainult Hispaanias, kus tuli 9. kohale. Album oli populaarne raudse eesriide taga.

1987. aastaks oli selge, et Modern Talkingus oli kriis, peamiselt Bohleni ja Andersi vahel. Nende suhteliselt sarnaste laulude edu oli kadumas, lisaks ei võtnud mõnedel nende avalikel esinemistel Lääne-Saksamaal fännid neid just kõige paremini vastu. Ajakirjanduses levisid ka kuulujutud ansambli laialiminekust, mille Bohlen kummutas kevadel 1987. aastal telesaates Na sowas!, kus ta esitles ka viiendat albumit "Romantic Warriors", mis ilmus 8. juunil 1987, jõudes Lääne-Saksamaa edetabelis 3. kohale. Albumi hittsingel "Jet Airliner" (18. mai 1987) tuli Hispaanias 3., Lääne-Saksamaal 7. ja Austrias 10. kohale, mujal ei jõudnud esikümnesse. "Don't Worry" anti singlina välja ainult Hispaanias, kus tuli 25. kohale. Nagu aga 1987. aasta esinemised näitasid, ei olnud Modern Talkingu populaarsus raudse eesriide taga endiselt kadunud.

1987. aasta lõpuks oli juba selge, et Modern Talking läheb lahku. 16. detsembril 1987, esitledes ZDF-Hitparade muusikasaates oma uue ansambli Blue Systemi singlit "Sorry Little Sarah", rääkis Bohlen ainult Modern Talkingu "vaheajast", kuni "Thomas muutub jälle heaks" ("der Thomas mal wieder netter wird"), samas Anders ütles, et juba ligi aasta aega oli talle selge, et kuues album jääb ansambli viimaseks. 30. novembril 1987 ilmunud kuuendal albumil "In the Garden of Venus" ei olnud enam senist edu, ka näiteks Hispaanias pidi album piirduma 23., Soomes 24. ja Lääne-Saksamaal 35. kohaga. Albumi ainus singel "In 100 Years" tuli Hispaanias küll neljandaks, kuid Lääne-Saksamaal pidi leppima 30. kohaga.

Üks suuremaid vastuolude tekitajaid oli Andersi armukade abikaasa Nora Isabel Balling, kes ei lubanud naisreporteritel Andersit intervjueerida ja nõudis pidevalt suuri muudatusi turneedes, videotes ja lindistustes. Oma viimases telefonikõnes ütlesid Anders ja Bohlen teineteisele tervaid solvanguid, misjärel nad ei suhelnud omavahel ligi kümme aastat. Ka Anders, peale tema ja Ballingi lahutust 1999. aastal, tunnistas Nora osa ansambli lahkuminekus oma 2011. aasta autobiograafias.

Pärast esimest lahkuminekut[muuda | muuda lähteteksti]

Kui ansambel oli populaarsuse tipul ootamatult lahku läinud, asutas Dieter Bohlen ansambli Blue System (1987–1998), mis sai küllaltki populaarseks. Samuti tõi ta lavale C. C. Catchi, kes tituleeriti hiljem eurodisko kuningannaks.

Thomas Anders käis 1989. aastani mitmel ringreisil Ameerikas ja Euroopas, kus ta esines üksinda Modern Talkingu nime all. Seejärel salvestas ta kuus sooloalbumit (viis inglise ja ühe hispaania keeles).

Teine tegevusaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Thomas Andersi ja Dieter Bohleni suhted paranesid 1994. aasta paiku, kui Anders kolis tagasi oma kodulinna Koblenzisse. 1998. aastal tuli ansambel jälle kokku ning selle uusi lugusid saatis suur menu. 2003. aastal mindi taas lahku. Väidetavalt oli lahkumineku peapõhjuseks Thomas Andersi negatiivne kujutamine Dieter Bohleni autobiograafias "Nichts als die Wahrheit".

Pärast teist lahkuminekut[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast lahkuminekut pühendus Thomas Anders taas soolokarjäärile. Dieter Bohlen on olnud Saksamaa superstaarisaate kohtunik ja pühendab palju aega uute talentide leidmisele, eriti superstaarisaatest.

Viimastel aastatel on Dieter Bohlen produtseerinud ülipopulaarset saksa keeles laulvat duetti Fantasy[2], mida paljud kriitikud ja fännid on nimetanud uueks Modern Talkinguks.

Ansambli näo kujundajad[muuda | muuda lähteteksti]

Modern Talkingule tõi edu ansambli täiesti uus, omanäoline stiil, mille tunnusjoonteks olid kaasahaarav rütmikas meloodia (120 lööki minutis) ja falsetikoor. Dueti edu soodustasid ka ülimalt eripalgelised esinejad: macho'lik Dieter Bohlen ja tundeline Thomas Anders, esimene spordidressis ja teine feminiinsena mõjuvas kostüümis või esimene mustas ja teine valges ülikonnas.

Modern Talkingu ideede generaator ja eestvedaja oli Dieter Bohlen.

Ilusa ja omapärase helipildi andsid duetile lummava tämbriga solist Thomas Anders ning taustaansambel Systems in Blue[3], kes laulis kaasa peamiselt refräänides.

Dueti muusika komponeeris Dieter Bohlen koos Luis Rodriguezega. Viimane on löönud kaasa paljudes muudeski Dieter Bohleni projektides (C. C. Catch, Blue System, ansamblist Smokie tuntud Chris Norman, Bonnie Tyler jmt).

Modern Talking ja Eesti[muuda | muuda lähteteksti]

Modern Talkingu ainus kontsert Eestis toimus 12. juunil 1998 Tallinna Lauluväljakul.

Väärib märkimist, et vahetult enne Modern Talkingu comeback'i toimus viimane Blue Systemi kontsert Tallinnas. See toimus 21. märtsil 1998 Eesti Näituste Sinises paviljonis.

Thomas Anders on esinenud palju kordi üksinda mitmel pool Eestis: Tallinnas (8.03.1990, 1998, 2007, 2014, 2017), Viljandis (2011), Toilas (2013), Pärnus (2015) ja Otepääl (2016, 2017, 2019).

Dieter Bohlen on Eestis esinenud vaid kaks korda: 21. märtsil ja 12. juunil 1998 Tallinnas. 2019. aasta novembris astus ta üles Riias ja Kaunases.[4]

Ansambli liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Modern Talkingu liikmed
1984–1985
1985–1987
 • Thomas Anders – laul, klaver
 • Dieter Bohlen – kitarr, produtsent, helilooja, taustalaul
 • "Systems in Blue" – taustalaul
 • Luis Rodríguez – kaasprodutsent
1998–2000
 • Thomas Anders – laul, klaver
 • Dieter Bohlen – kitarr, produtsent, helilooja, taustalaul
 • "Systems in Blue" – taustalaul
 • Luis Rodríguez – kaasprodutsent
 • Eric Singleton – räpp(laul)
2001
 • Thomas Anders – laul, klaver
 • Dieter Bohlen – kitarr, produtsent, helilooja, taustalaul
 • Eric Singleton – räpp(laul)
2002–2003
 • Thomas Anders – laul, klaver
 • Dieter Bohlen – kitarr, produtsent, helilooja, taustalaul

Diskograafia – albumid[muuda | muuda lähteteksti]

VHS[muuda | muuda lähteteksti]

 • 1986 "The Video" (WEA Music)

DVD[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2003 "The Final Album – The Ultimate DVD" (Hansa Records)

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Boy, Ann-Dorit (24. aprill 2009). "Modern Talking: Die Russen mögen's Anders". Der Spiegel (saksa). ISSN 2195-1349. Vaadatud 5. novembril 2023.
 2. "Fantasy". Originaali arhiivikoopia seisuga 27. juuli 2018. Vaadatud 26. juulil 2018.
 3. Systems in Blue
 4. "Dieter Bohlen & Blue System 2019"[alaline kõdulink]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]