Mirnõi polaarjaam

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mirnõi uurimisjaam

vene Мирный
Сопка Радио 2007 - panoramio.jpg
Elanikke 40-200

Omanik Venemaa
Koordinaadid 66° 33′ S, 93° 1′ E
Mirnõi polaarjaam (Antarktika)
Mirnõi polaarjaam

Mirnõi polaarjaam (vene keeles Мирный, tähendus - rahumeelne) on Venemaa (endise Nõukogude Liidu) esimene Antarktika uurimisjaam,[1] mis asub Antarktikas Kuninganna Mary maal Antarktika rannikul, Davise mere ääres.

Jaama haldab Arktika ja Antarktika Uurimisinstituut ja see sai enda nime abilaeva Mirnõi auks, kelle kapten Mihhail Lazarev oli kaasas Venemaa esimesel Antarktika ekspeditsioonil, mille eesotsas oli Fabian Gottlieb von Bellingshausen laevaga Vostok .

Eesmärk ja hooned[muuda | muuda lähteteksti]

Jaam avati 13. veebruaril 1956 esimese Nõukogude Antarktika ekspeditsiooni poolt. Algselt kasutati seda 1,400 kilomeetri kaugusel rannikust asuva Vostoki polaarjaama baasina, tänapäeval teenib seda funktsiooni nüüd Progress uurimisjaam.[2] Suvel majutab Mirnõi oma 30 hoones kuni 169-200 inimest, talvel umbes 40-50 teadlast ja tehnikut. Keskmine temperatuur on asukohas −11 °C ja enam kui 200 päeval aastas on tuul tugevam kui 15 m/s, lisaks esinevad kohati tsüklonid.

Peamised uurimisvaldkonnad on glatsioloogia, seismoloogia, meteoroloogia, virmaliste vaatlus, kosmilise kiirguse uurimine ja merebioloogia.

Ajaloomälestised[muuda | muuda lähteteksti]

2 kilomeetrit jaamast lõunas seisab metallist steel koosmälestustahvliga. See püstitati kelgule maismaatranspordi marsruudil Mirnõi rannikujaama ja Vostoki sisemaajaama vahel. Sellega mälestatakse Anatoli Štšeglovit, autojuht-mehaanikut, kes suri tööülesannete täitmise ajal. Pärast Venemaa ettepanekul Antarktika lepingu nõuandekoosolekule on see nimetatud ajaloomälestiseks (HSM 8). Muud sarnaselt nimetatud ajaloolised kohad Mirnõi läheduses on Ivan Khmara kivi (HSM 7) ja Buromskiy saare kalmistu (HSM 9), mõlemad Buromskiy saarel 2.7 kilomeetrit jaamast põhja pool.[3]

Kliima[muuda | muuda lähteteksti]

Kliimagraafik 1956-2012 õhu keskmiste temperatuuride kohta Mirnõi jaama juures.

Mirny jaamas on polaarne kliima, kus kõik kuud on alla 0 °C. Ehkki seda mõjutab tugevalt Antarktika keskel asuv liustik, on sellel siiski tugev mereline mõju kliimale, mis tähendab, et seal sajab iga aasta palju lund. Suved on aga päikesepaistelised ja kuivad, peegeldades vahemerelise kliima sademete mustrit, vaatamata selle laiuskraadidele ja külmadele temperatuuridele. Suvel on seal soojemad temperatuurid - 2 °C keskmiselt, kusjuures talved on stabiilselt umbes -15 °C juures.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "ANTARCTICA: Mirny Station". Vaadatud 16.06.2019.
  2. "Archived copy". Originaali arhiivikoopia seisuga 20.05.2010. Vaadatud 16.02.2006.{{cite web}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  3. "List of Historic Sites and Monuments approved by the ATCM (2012)" (PDF). Antarctic Treaty Secretariat. 2012. Vaadatud 25.10.2013.