Mir (maksesüsteem)

Allikas: Vikipeedia
Miri logo

Mir on riiklik maksesüsteem, mille võttis vastu Venemaa Keskpank 1. mail 2017. aastal.

Enamik Venemaa ettevõtetest, sealhulgas Aeroflot ja Russian Railways aktsepteerivad Miri kaarte maksevahendina. Järk-järgult on süsteemi hakanud aktsepteerima ka välismaal asuvad Vene juurtega firmad. Süsteemi haldab Venemaa keskpanga tütarettevõte Vene riiklik kaardimaksesüsteem.

Mir loodi 2014. aastal, et ületada potentsiaalsed elektrooniliste maksete plokid nagu Visa ja Mastercard, mis keeldusid koostööst osade Venemaa pankadega pärast sanktsioonide kehtestamist. Esimesed Miri kaardid võeti kasutusele 2015. aasta detsembris. Venemaa suurim pank Sber hakkas neid kaarte väljastama alates 2016. aasta oktoobrist. Sama aasta lõpuks oli väljastatud 1,76 miljonit Miri kaarti. 2018. aastaks oli neid juba 37 miljonit.

Miri toetab peamiselt Venemaa valitsus ning õigusaktidega nähakse ette, et kõiki sotsiaaltoetusi tuleks töödelda just selle süsteemi kaudu. Pangad ei soovi neid kaarte väljastada, kuna nende maksumus on suurem võrreldes ennast tõestanud maksesüsteemide kaartidega. 1. mail 2017 jõustus seadus, millega kohustati kõiki panku kasutama Miri sotsiaaltoetuste ja pensioni maksmiseks.

Süsteem võeti kasutusele ka Lõuna-Osseetias ja 2019. aastal Türgis.