Mine sisu juurde

Mio, mu Mio

Allikas: Vikipeedia
Mio, mu Mio
Originaali pealkiri Mio, min Mio
Autor Astrid Lindgren
Tõlkija Vladimir Beekman
Illustreerija Ilon Wikland
Päritolumaa Rootsi
Keel rootsi keeles
Žanr fantaasia
ISBN 9789949343119

"Mio, mu Mio" on Rootsi kirjaniku Astrid Lindgreni lasteraamat. See ilmus 1954. aastal Rootsis pealkirjaga "Mio, min Mio". Lugu on inspireeritud traditsioonilistest muinasjuttudest ja folkloorist. Teos sai 1956. aastal Saksa noortekirjanduse auhinna ( Deutschen Jugendbuchpreis)[1].

Sündmustik[muuda | muuda lähteteksti]

"Mio, mu Mio" algab Bo Vilhelm Olssoni (hüüdnimega Bosse) tutvustamisega. See on üheksa-aastane poiss, kelle on lapsendanud eakas paar, kellele poisid ei meeldi. Kasupere kohtleb teda halvasti ega hooli temast eriti. Bosse ema suri sünnitusel ja oma isa pole ta kunagi tundnud. Tema ainus sõber on temavanune poiss Benke. Ühel päeval annab lahke poepidaja tädi Lundin talle õuna ja palub, et ta ühe kaardi postkasti viiks. Enne seda heidab Bosse pilgu postkaardile ja näeb, et see on adresseeritud kuningale, öeldes, et varsti tuleb koju tema poeg, kelle tunneb ära kuldse õuna järgi. Bosse vaatab oma õuna ja ühtäkki on see kuldne.[2]

Varsti pärast seda leiab Bosse maast pudeli, mille sees on lõksus üks Vaim. See vaim oli Kaugelt Maalt Bossele järele saadetud, aga vahepeal ulakate poiste poolt lõksu püütud.

Vabastatud Vaim kannab Bosse läbi päeva ja öö teise maailma, kaugele-kaugele. Nad lendavad väga kiiresti. Bosse jääb vahepeal vaimu süles tukkuma ja kui ta jälle silmad avab, näeb ta, et nad hakkavad kohale jõudma. Ta näeb kuninga valget lossi ja ilusat rohelist maad selle ümber. Nad on rännanud üle mere. Parajasti on hommik ja lained sillerdavad päikese käes, kui Vaim Bosse lossi lähedal maha paneb.

Kohale jõudmisel öeldakse Bossele, et tema pärisnimi on Mio ja et ta on kuninga poeg ja seega ka maa prints. Ta leiab uue parima sõbra Jum-Jumi ja saab isalt valge hobuse Miramise. Oma isa kuningriiki uurides kohtub ta teiste lastega ja sõbruneb nendega. Samas saab ta ka teada, et ka selles maailmas pole kõik nii täiuslik, kui alguses tundus. Maadel, mis asuvad väljaspool kuningriiki, elab kuri kivisüdamega rüütel Kato, kelle vihkamine on nii tugev, et tema lossi ümbritsev maa on viljatu ja sünge. Kato on lähiküladest röövinud mitmeid lapsi ning ta kujutab seal elavatele inimestele pidevat ohtu.

Ühes Jum-Jumi tuttavate peres on õue peal kaev, mille ääres istudes lapsed õhtuti muinasjutte kuulavad (kaev jutustab neid). Mio saab ühe muinasjutu kaudu teada, et tema saatus on võidelda rüütel Katoga. Koos Jum-Jumi ja Miramisega asub Mio oma ohtlikule teekonnale läbi Kato maa, millest on laulnud lood juba tuhandeid ja tuhandeid aastaid.

Kirjanduslik tähtsus[muuda | muuda lähteteksti]

"Mio, mu Mio" on Lindgreni esimene romaan kõrgfantaasia žanris.[3][4][1] Tema hilisematest teostest kuuluvad sellesse žanri "Vennad Lõvisüdamed" (1973) ja " Röövlitütar Ronja" (1981).

Filmiversioon[muuda | muuda lähteteksti]

1987. aastal valmis raamatu põhjal film[5], mis inglise keeles kannab raamatust erinevat pealkirja: "Mio in the Land of Faraway". Filmi rootsi- ja eestikeelsed pealkirjad on samad, mis raamatul: vastavalt " Mio min mio", ja "Mio, mu Mio". Inglise keeles filmitud (ning alles hiljem rootsi ja vene keelde dubleeritud) filmis mängisid Miot Nicholas Pickard, Jum-Jumi Christian Bale, Katot Christopher Lee ja kuningat Timothy Bottoms. Filmi režissöör oli Vladimir Grammatikov.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 "Mio, My Son by Lindgren, Astrid: (1956) First American edition. | Peruse the Stacks". www.abebooks.com (inglise). Vaadatud 9. augustil 2023.
  2. Lindgren, Astrid (2015). Mio, mu Mio. Eesti: Sinisukk. ISBN 9789949343119.
  3. https://biblio.co.uk/book/mio-my-lindgren-astrid/d/1475748904
  4. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 10. august 2023. Vaadatud 9. augustil 2023.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  5. https://m.imdb.com/title/tt0093543/