Mine sisu juurde

Mikitamäe vald

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib aastatel 1991–2017 tegutsenud vallast; Mikitamäe vald oli ka Mäe valla algne nimi.

Mikitamäe vald


Pindala: 104 km² (2016)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 937 (1.01.2017)[2] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 9,0 in/km²
EHAKi kood: 0465[3] Muuda Vikiandmetes
Keskus: Mikitamäe

Mikitamäe vald oli vald Põlva maakonnas Setumaal.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Haldusreformiga sai Mikitamäe vallast Setomaa valla osa koos Meremäe valla, Värska valla ja Misso valla Luhamaa nulgaga. Kui Mikitamäe vald kuulus Põlva maakonda, siis Setomaa vald kuulub Võru maakonda. Maakondliku kuuluvuse määramise eel korraldati liidetavates valdades ja Luhamaa nulgas rahvaküsitlus, millest osavõtnute enamus pooldas Setomaa valla kuulumist Võru maakonda. Mikitamäe Vallavolikogu ei nõustunud vabatahtlikult Setomaa vallaga liituma ja vaidlustas sundliitmise Riigikohtus, kuid jäi seal kaotajaks[4].

Viimane Mikitamäe vallavanem oli Aare Poolak.[5] Enne teda olid vallavanemateks näiteks Inara Luigas, Sulo Nurmeots, Aleksander Bachmann, Toivo Paap ja Ülo Mängel.

Külad[muuda | muuda lähteteksti]

Vallas oli 18 küla: Audjassaare, Beresje, Igrise, Järvepää, Kahkva, Karisilla, Laossina, Lüübnitsa, Mikitamäe, Niitsiku, Puugnitsa, Rõsna, Rääsolaane, Selise, Toomasmäe, Usinitsa, Varesmäe, Võõpsu.

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Kaitsealadest asus Mikitamäel suur osa Lüübnitsa hoiuala ja Mädajõe hoiuala. Samuti ka väike siil Tonja-Värska kaitsealast ja Rebasmäe hoiualast.

Valla kirdeosa piirnes Pihkva järvega. Täpsemalt asusid seal Beresje laht, Lüübnitsa laht, Kulkna kurk ja Värska laht. Territooriumile jäi üks saar – Salusaar.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]