Michael Curtiz

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Michael Curtiz (1928)
Michael Curtiz (1933)

Michael Curtiz (sündinud kui Manó Kertész Kaminer, kasutusel on olnud ka nimekujud Mihály Kertész, Michael Kertész, Michael Kertes, Michael Courtice; 24. detsember 1886 Budapest, Austria-Ungari10. aprill 1962 Hollywood, California, USA) oli ungari (juudi) päritolu USA filmirežissöör.

17-aastaselt jooksis ta kodust ära ning liitus tsirkusega. Seejärel õppis ta näitlemist ning temast sai Ungari teatri üks juhtfiguure. Oma filminäitleja- ja lavastajakarjääri alustas ta 1912. aastal filmiga "Az Utolsó Bohém", mis oli üldse esimene Ungari täispikk film. Ungaris jõudis linale 43 tema filmi, nii näiteks 1917. aastal lavastas ta vähemalt 17 filmi. Pärast I maailmasõda 1919. aastal natsionaliseeriti Ungari filmitööstus, mille järel ta pakkis oma asjad ning jätkas lavastamist Viinis ja ka Saksamaal. Viinis valmis muuhulgas ka monumentaalne tummfilm "Sodom und Gomorrha" (1922). 1926. aastal emigreerus Curtiz USAsse. Inglise keelt ta aga korralikult selgeks ei saanudki. See andis põhjust lugematuteks anekdootideks: David Niveni mälestusteraamatu tõttu sai tuntuks ta lause "Bring on the Empty Horses", millega ta nõudis ilma ratsaniketa hobuseid.

Tema Hollywoodi perioodi tuntuimateks filmideks olid "The Adventures of Robin Hood" (1938, eestikeelne pealkiri "Robin Hoodi seiklused"), "Casablanca" (1942) ja "White Christmas" (1954).

"Casablanca" eest pälvis Curtiz ka parima lavastaja Oscari. Lisaks sellele pälvis ta ka veel neli Oscari nominatsiooni, seda filmide "Captain Blood" (1935, mitteametlik nominatsioon), "Four Daughters" (1938), "Angels with Dirty Faces" (1938, eestikeelne pealkiri "Räpased inglid") ja "Yankee Doodle Dandy" (1942).

Curtiz on ilmselt kõige produktiivsemaid filmirežissööre üldse – neljakümne üheksa aasta jooksul valmis tal vähemalt 172 filmi.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]