Mhedrioni

Allikas: Vikipeedia

Mhedrioni (gruusia მხედრიონი, otsetõlge «ratsanikud», mõttele lähedasem tõlge - «rüütlid») Gruusia sõjaväestatud paramilitaarne marurahvuslik organisatsioon. Loodud kuritegeliku allilma liidri Džaba Ioseliani (seaduslik varas) poolt 1989. aastal. Organisatsiooni liikmed lugesid ennast keskaegsete Gruusia partisanide järglasteks, kes võitlesid pärslaste ja türklaste okupatsiooni vastu. Andsid vande kaitsta Gruusia rahvast, Gruusia Õigeusklikku kirikut ja Gruusiat. Liikmed kandsid medaljoni, mille ühel pool oli püha Georgi kujutis ja teisel küljel liikme nimi ning veregrupp.

Organisatsioon mängis otsustavat rolli Zviad Gamsahhurdia kukutamisel ja Eduard Ševardnadze võimule tulekul. Organisatsioon võttis aktiivselt osa Džaba Ioseliani juhtimisel Gruusia – Abhaasia konfliktis 1992–1993. Ametlikult registreeriti Gruusia Ministritenõukogu määrusega 3. septembril 1993, kui päästjate Korpus. Organisatsiooni nimekirjades ei olnud kunagi rohkem kui 2000 isikut. Mhedrioni liikmed saavutasid äärmiselt ebameeldiva vastase kuulsuse, olles hambuni relvastatud, osalesid nad vägivaldsetes poliitiliste vastaste hirmutamise aktsioonides. Oma vormiriietuse tõttu olid nad hästi äratuntavad – teksade, sviitrite ja pintsakute aga samuti tumedate klaasidega prillide järgi, mida nad ei võtnud ära ka ruumides liikumisel. Liidrid kandsid "Armani" ülikonda. Mhedrionit finantseeriti suures osas ebaseaduslikest allikatest (näiteks ebaseaduslik kütuseäri) ja Moskva grusiinidest kuritegeliku allilma autoriteetide (seaduslikud vargad) poolt. Ühtlasi oli Mhedrioni ridadesse imbunud hulgaliselt kriminaalkorras eelnevalt karistatud isikuid.[1] Mhedrioni liikmeid on süüdistatud erinevate kuritegude toimepanemises - väljapressimistes n.ö „katuse pakkumistes“ ärimeestele, narkootikumidega smugeldamises ja röövimistes.[2] 1991. aastaks oli organisatsioonis väidetavalt umbes 1000 liiget ja 10 000 assotseerunud liiget[1], s. o oluliselt rohkem kui Gruusia Rahvuskaardi väeosades. Organisatsiooni kohustuste hulka käis muuhulgas asulates avalikku korra hoidmine, abiandmine kodanikele erakorralistel juhtudel ja loodusõnnetustel. 1994 - st aastast Mhedrioni mõju poliitikale Gruusias nõrgenes.

1995. aasta alul süüdistas Eduard Ševardnadze Mhedrionit selles, et organisatsiooni on imendunud organiseeritud kuritegevus ja andis korralduse organisatsioon relvitustada. Peale ebaõnnestunud atentaati (29. augustil 1995) süüdistas ta selle ettevalmistamises maffioosseid struktuure, kuhu, tema sõnade kohaselt, kuulus Džaba Ioseliani. Mhedrionit süüdistati ka teistes poliitilistes vägivallaaktides. Organisatsioon kuulutati ebaseaduslikuks ja saadeti laiali. D. Ioseliani mõisteti süüdi ja paigutati vanglasse.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Collier, Paul; Nicholas Sambanis 2005 Understanding civil war World Bank Publications. pp. 272. ISBN 0821360493
  2. Conflict, Cleavage, and Change in Central Asia and the Caucasus, ed. Karen Dawisha, Bruce Parrott, p. 165. Cambridge University Press 1997 Google raamat