Meeletu, meeletu maailm

Allikas: Vikipeedia

"Meeletu, meeletu maailm" (tuntud ka kui "See meeletu, meeletu maailm"; originaalpealkiri "It's a Mad, Mad, Mad, Mad World") on 1963. aasta komöödiafilm, mille režissöör on Stanley Kramer. Film oli tema esimene komöödia, varem oli ta tootnud peamiselt draamafilme.

Film oli väga edukas, teenides 60 miljonit dollarit (eelarvega 9,4 miljonit) ja nomineeriti kuuele Oscarile, võites kõige esimese parima helitöötluse auhinna, ja kahele Kuldgloobusele.

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Filmi alguses põgeneb äsja vanglast vabanenud gangster Smiley Grogan (Jimmy Durante), kes 15 aastat tagasi sooritas suure röövi, mägiteel politsei eest, kuid teeb avarii ja sõidab kaljult alla. Neli autot peatuvad, et teda aidata. Autodes on: hambaarst Melville Crump (Sid Caesar), kes on abikaasa Monicaga (Edie Adams) teistel mesinädalatel; mööblivedaja Lennie Pike (Jonathan Winters); Ding Bell (Mickey Rooney) ja Benjy Benjamin (Buddy Hackett), kaks sõpra, kes on teel Vegasesse; ja merevetikaärimees J. Russell Finch (Milton Berle) koos abikaasa Emmeline'i (Dorothy Provine) ja tüütu ämma, proua Marcusega (Ethel Merman). Enne surma jõuab Grogan neile öelda, et Santa Rosita pargis on "suure W" alla peidetud 350 000 dollarit. Kui nad ei jõua üksmeelele raha jagamise osas, asuvad kõik raha taga ajama. Samal ajal jälgib neid Santa Rosita politseikapten Culpeper (Spencer Tracy), kes on Grogani juhtumiga tegelenud aastaid ja tahab selle veel enne pensionile minekut lahendada.

Crumpid jõuavad Santa Rositasse teistest ees, olles laenutanud suhteliselt nigelas korras vana biplaani, kuid kui nad tööriistapoes varustust otsivad, jäävad nad kogemata poe keldrisse lõksu. Peale mitmeid ebaõnnestumisi õnnestub neil lõpuks dünamiidi abiga keldri seina auk õhkida ja nad pääsevad välja, mispeale lähevad taksoga parki. Benjyl ja Dingil õnnestub laenutada heas korras lennuk, kuid kui nende alkohoolikust piloot joob end meelemärkusetuks, on nad sunnitud lennuki ise maandama, kuid ei oska lennata, tekitades nii lennujaamas kaose. Lõpuks õnnestub neil lennuk maandada ja nad sõidavad ka taksoga parki. Ka taksojuhid (Eddie Anderson ja Peter Falk) jälgivad neid. Finchid sõidavad kogemata sisse Pike'i veoautole, ning hääletavad Suurbritannia armee kolonelleitnant J. Algernon Hawthorne'i (Terry-Thomas) auto peale, kuid peale sõidu ajal tekkinud tüli lahkuvad proua Marcus ja Emmeline, et uus auto leida.

Pike'l õnnestub peatada autojuht Otto Meyer (Phil Silvers), kes aga, kuulnud varandusest, jätab ta tee äärde ja sõidab edasi. Tal saab aga rehv tühjaks ja ta peab peatuma teeäärses tanklas, kus ta valetab teenindajatele, et Pike on hullumajast põgenenud ja ajab teda taga. Alguses õnnestub neil Pike kinni võtta, kuid too hävitab tankla ja varastab tankla puksiirauto, et teed jätkata, võttes tee peal peale proua Marcuse ja Emmeline'i. Proua Marcus helistas aga oma juhmile pojale Sylvesterile (Dick Shawn), kes elab pargi lähedal, kuid raha toomise asemel tuleb too teda otsima. Meyer võtab samal ajal peale hääletaja ja viib ta koju, kuid proovides maanteele tagasi jõuda, sõidab ta kogemata jõkke ja ta auto upub, mispeale ta varastab uue auto. Russell ja Algernon satuvad tee peal avariisse ja rendivad uue auto, kuid tee peal saavad kokku Sylvesteriga ja satuvad liiklusõnnetusse. Samal ajal jõuavad Pike, proua Marcus ja Emmeline neile järgi ning nad jätkavad teed puksiiriga kuuekesi.

Samal ajal tülitseb Culpeper naise ja tütrega, ning saab teada, et tema pension on suhteliselt tühine. Ta palub kõikidel aardekütte jälgivatel üksustel tagasi tõmbuda ja läheb ise parki. Kui kõik on jõudnud parki, kaevatakse varandus üles. Kui raha jagamisel tekib uus tüli, tutvustab Culpeper ennast ja võtab kogu raha endale, soovitades teistel aga end politseile üles anda. Politseiülem Aloysius (William Demarest) on samal ajal saavutanud linnapealt Culpeperi pensioni kolmekordistamise, kuid kui ta üritab sellest Culpeperit teavitada, on Culpeper parasjagu raha jälil. Olles välja nuputanud Culpeperi tegeliku plaani, käsib ta Culpeperi arreteerida. Aardekütid, olles samal ajal teel kahe taksoga politseijaoskonda, imestavad, miks Culpeper neil minna lasi ja kui näevad, et ta ei sõida politseijaoskonna suunas, asuvad hoopis teda jälitama. Tagaajamine lõppeb mahajäetud maja juures, kuhu Culpeper põgeneb ja mehed jälitavad teda edasi, käskinud naistel majja mitte siseneda. Tagaajamine lõppeb ebastabiilsel tuletõrjeredelil, kus Culpeperil kukub käest rahakohver, mille kallale all rahvas tormab. Mehi saadetakse päästma tuletõrje redelautoga, kuid kui nad kõik ronivad redelile, hakkab redel ülekoormuse tõttu pendeldama, lennutades nad eri suundades laiali.

Filmi lõpus on kõik 11 meest raskete vigastustega vangla haiglas, süüdistades kõiges Culpeperit. Culpeper ütleb, et ta kaotas oma pensioni, ta naine andis sisse lahutuse, ta tütar kavatseb oma nime muuta ja et teised kümme pääsevad ilmselt kergema karistusega, kuna tema jääb asjas põhisüüdlaseks ning loodab, et tulevikus leidub kunagi veel midagi, mis suudaks teda naerma ajada. Viimases stseenis marsib proua Marcus palatisse ja asub mehi süüdistama, kuid libiseb Benjy mahavisatud banaanikoorel, mispeale mehed hakkavad kõik valjult naerma, ning peale väikest kõhklust ka Culpeper.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]