Mati Kärmas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Mati Kärmas (9. september 194119. detsember 2015) oli eesti viiuldaja, kauaaegne ERSO kontsertmeister.

Mati Kärmas õppis viiulit Tallinna Muusikakoolis (lõpetas 1961[1]) ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Harald Aasa ja Herbert Laane juhendamisel.

Tema enam kui veerand sajandit kestnud töö ERSO-s algas juba konservatooriumi tudengina aastal 1964, aastail 19751991 oli Mati Kärmas ERSO kontsertmeister. 1991. aastal asus ta elama Soome, töötades kuni pensionipõlveni ning Eestisse naasmiseni Kuopio Linnaorkestris.

Korduvalt esines ta ERSO ees ka solistina, tema soleerimisel on kõlanud Stravinsky, Mendelssohni, Mozarti I ja Gennadi Tanieli viiulikontserdi ettekanded Vallo Järvi, Neeme Järvi, Ilmar Tõnissoni ja Arvo Volmeri juhatusel, samuti Taavo Virkhausi I viiulikontserdi esiettekanne Eestis autori juhatusel. Pikka aega oli ta ERSO keelpillikvarteti eestvedaja.

Mati Kärmas on teinud kaasa mitmesugustes kammerkoosseisudes, sh Camerata Tallinn, Tallinn Barocco, trio koos Arbo Valdma ja Toomas Velmetiga, duo pianist Lilian Semperiga. Tema esituses on kõlanud mitmete Eesti heliloojate uudisteoseid, ta on salvestanud muusikat Eesti Rahvusringhäälingu arhiivi ja osalenud plaadistustel.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]