Mary, kuninglik printsess

Allikas: Vikipeedia
Printsess Mary u 1926. aastal.

Printsess Mary, Kuninglik printsess ja Harewoodi krahvinna (Victoria Alexandra Alice Mary Lascelles, neiupõlvenimega Windsor) (25. aprill 189728. märts 1965) oli Briti kuningliku perekonna liige ning tiitli Kuninglik printsess kuues valdaja.

Sünd[muuda | muuda lähteteksti]

Printsess Mary sündis 25. aprillil 1897 Norfolkis. Tema isa oli prints George, Yorki hertsog ning ema Yorki hertsoginna Mary. Mary sai nime oma vana-vanaema, isapoolse vanaema ja emapoolse vanaema järgi. Sündimise hetkel oli ta troonipärilusjärjestuses 5. kohal.

Briti monarhi lapselapselapsena oli tema nimetus 'Tema Kõrgus Yorki printsess Mary'. 1898 andis kuninganna välja seaduse, millega ka hertsogite ja hertsoginnade lapsed said tiitli 'Kuninglik Kõrgus'. Seega sai Maryst 'Tema Kuninglik Kõrgus Yorki printsess Mary'.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Printsess Maryt õpetas guvernant, kuid ta osales ka mõndades tundides koos oma vendade prints Edwardi ja prints Albertiga. Ta rääkis vabalt saksa ja prantsuse keelt ning huvitus edasise elu jooksul hobustest ja ratsutamisest. Tema esimene avalik ülesastumine oli 11. juunil 1911 Westminster Abbey's oma vanemate kroonimisel.

Kuninglikud kohustused[muuda | muuda lähteteksti]

Esimese maailmasõja ajal külastas Mary koos oma emaga haiglaid ja heategevuslikke organisatsioone, mis pakkusid tuge Briti sõdurite perekondadele. 1918 võttis ta osa õdede koolitusest ning töötas õena Great Ormond Streeti haiglas.

3. juunil 1917 andis George V talle Briti impeeriumi rüütliordu ordeni ning ta sai aunimetuse Dame. Järgmiste aastate jooksul pälvis ta veelgi ordeneid.

Abielu[muuda | muuda lähteteksti]

28. veebruaril 1922 abiellus printsess Mary Henry Lascellesiga. Nende laulatus Westminster Abbey's oli esimene kuninglik üritus, kus Elizabeth Bowes-Lyon osales kui üks Mary pruutneitsidest.

Printsessil ja Harewoodi krahvil oli kaks last:

Hilisem elu[muuda | muuda lähteteksti]

6. oktoobril 1929 sai Henry Lascelles'ist 6. Harewoodi krahv, Lascelles'i viskont ja Harewoodi parun. Paari vanem poeg pälvis tiitli Lascelles'i viskont. 1. jaanuaril 1932 kuulutas George V, et tema ainus tütar peab kandma tiitlit Kuninglik printsess.

Printsess oli eriti lähedane oma venna Edwardiga. Pärast tolle troonist loobumist viibisid Lascelles'id Edwardi ja Wallise juures Viinis, et näidata oma toetust. Hiljem, 1947, kui abiellusid printsess Elizabeth ja prints Philip, keeldus Mary laulatusele minemast, et protestida fakti vastu, et Edwardit polnud kutsutud.

Pärast Henry Lascellesi surma 1947 elas printsess oma vanema poja ja viimase perekonna juures. Ta osales Elizabeth II kroonimisel 1952 ning esindas kuningannat 1962 Trinidadi ja Tobago ning 1964 Zambia iseseisvuspidustusel.

Printsess suri südamerabanduse tõttu 1965 ning on maetud Harewoodi.