Martin Lutheri mälestusmärk

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Mälestusmärk värvilisel postkaardil umbes 1900. aastast

Martin Lutheri mälestusmärk (ka: Martin Lutheri ausammas, Martin Lutheri mälestussammas) oli Keila lähedal Kumna mõisa maadel olnud Martin Lutheri auks püstitatud mälestusmärk. Mälestusmärk oli algselt ette nähtud Toompeale, praeguse Aleksander Nevski katedraali kohale, kuid luba jäi Vene võimudelt saamata ning üle kuue meetri (6, 40 m.) kõrgune mälestussammas püstitati aastal 1862 Kumna mõisa maale Keila pastoraadi lähedal. See avati praeguse kalendri järgi 3. novembril 1862.

Martin Lutheri kuju modelleeris skulptor Peter Jakob Clodt von Jürgensburg (1805–1867), kuju oli üle kuue meetri kõrgune ja malmalusel[1]. Mälestusmärk läks maksma 9000 rubla ja selleks andis raha Kumna mõisnik Georg von Meyendorff (1794–1879), kes oli Venemaa Evangeeliumi Luteriusu Kiriku Peakonsistooriumi president[1].

Nõukogude võimud eemaldasid kuju 1949. aasta lõpus (3. detsembri õhtul) ning see sulatati väidetavalt ümber Stalini kujuks[2].Ilmselt sulatati kuju siiski pronksdetailideks Tallinna tehases Ilmarine.

See oli ainus Martin Lutherile püstitatud mälestusmärk kogu Vene keisririigis. Selle kirjad olid eestikeelsed. Juunis 2010 avati samba vundamendil ajalootahvel ning selle ümbrus korrastati.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]